27.6.2022 | Svátek má Ladislav


SPOLEČNOST: Fialova drahota

17.3.2022

K současné pěně dní mám tři krátké postřehy. Za prvé, nedělejte si zásoby pohonných hmot, vyzval své poddané, pardon, spoluobčany premiér Petr Fiala. V Česku, kde se vrchnosti z principu nevěří již po staletí, to je skoro jako Čechy, Moravany a Slezany vyzvat k úprku na benzinové pumpy.

Pokud to premiér myslel vážně, měl napsat – občané, ihned si běžte zakoupit co nejvíce pohonných hmot, brzy nebudou. A lidé by si řekli, to zrovna teď půjdu nakupovat, když jsou tak extrémně drahé, radši si počkám. A byl by na pumpové frontě klid. Mimochodem je opravdu štěstí, že to vláda opět skvěle komunikačně zvládla – a omylem nevyhlásila: Češi, omezte spotřebu piva (místo paliva), to by již byly davy v ulicích.

Koneckonců, že se má šetřit, lidé vládní koalici uvěří, až mimo jiné sníží nabobtnalý počet ministrů a nákladných místopředsedů Poslanecké sněmovny. A nikoliv, když dobře živení pánové v drahých oblecích na tiskové konferenci lidem „s obrovskou pokorou“ říkají: omezte své cesty auty. To si opravdu na vládě myslí, že někdo vezme auto a zbůhdarma jezdí po Jihomoravském či Pardubickém kraji, aby zabil nudu?

Možná to je pro pány ze Strakovky k neuvěření, ale lidé svá „přibližovadla“ používají hlavně k cestám do práce, nebo nanejvýš k lékaři či za nákupy, jež roztáčejí kola naší ekonomiky.

Řeporyjský svéráz

Za druhé, vše je ukryto v jazyce. Když se do nějaké války zapojujeme my nebo naši spojenci, pak pomáháme a nejsme lhostejní. Když se zapojují nepřátelé, pak se vměšují a zbytečně eskalují konflikt. Totéž platí u Babišovy/Fialovy drahoty.

Ještě v září a v říjnu 2021, tedy před volbami, jsme mohli slyšet o takzvané Babišově drahotě, která mimo jiné seniorům znehodnocuje vše, co jim bylo (možná zbytečně) přidáno na důchodech. Střih – když si dnes někdo stěžuje na Fialovu drahotu, je zastánci současné koalice označen málem za vlastizrádce a absolutního hlupáka, který nemá základní ekonomické povědomí, že vláda za zvýšené ceny (energií, pohonných hmot či jídla) absolutně nemůže.

Liberální autor této glosy samozřejmě ví, že za inflaci každá vláda odpovídá jen homeopaticky, nicméně pokud někdo opakovaně hrál kartu „Babišovy drahoty“, musí snést i ostřejší kritiku na účet zmíněné „Fialovy drahoty“. Nelze kázat vodu a pít víno.

Za třetí, na sociálních sítích i jinde můžeme zase opakovaně číst, jací jsou Češi sobci, rasisté a antihumanisté, že prý nechtějí pomoci lidem prchajícím z válkou zasažené Ukrajiny. Dobrácký starosta pražských Řeporyjí (mimochodem, ten název mne jako Brňáka vždy královsky pobaví) Pavel Novotný navrhl dokonce na sobecké a zlé Čechy za to shodit „atomovku“. Řeporyjský svéráz je přirozeně jen vrcholkem sebemrskačského ledovce.

Jistě, Češi sice brblají, ale nakonec v rámci svých možností pomáhají. Ostatně, dnes je zde již více než dvě stě tisíc ukrajinských uprchlíků. A brzy přijdou další. Což je pro srovnání mnohem více než na sousedním Slovensku, kde sice mají úžasně lidskou prezidentku, zatímco my na Hradě „zlého dědka“ (abych citoval modelová označení z Twitteru a Facebooku), ale lidé odjakživa hlasují nohama. A kdyby Česko bylo tak děsné, pak by sem nikdo nešel, koneckonců nejsme ani státem sousedícím s Ukrajinou.

LN, 14.3.2022

Autor je právník a publicista

**********************

Úvahy o veřejném právu

Úvahy o veřejném právu

Kniha JUDr. Petra Kolmana je dílem převážně právně-teoretickým, ovšem se značnou ambicí být i praktickým rádcem osobám, které se potýkají s některým úskalím vyplývajícím ze současného veřejného práva.

Publikaci je možno zakoupit zde.