6.5.2024 | Svátek má Radoslav


SPOLEČNOST: Co je povoleno volovi, je dobré bohovi

31.10.2006

Naši politici jsou opravdu snůškou individualit k pohledání. Dlouhé účinkování v poslanecké sněmovně jaksi otupuje jejich morální hodnoty, proto - jen skončily volby - už zase spekulují, jak se dostat k větším výhodám a příspěvkům. Nedávno si zákonem odsouhlasili, že buď budou požívat výhod auta s benzínem, nebo vysokého paušálu, který dosahuje až 34 000 Kč. Vybrali si paušál. Dobře si spočítali, co je pro ně výhodnější. Jenže to bylo před volbami do sněmovny. Potřebovali před voliči dobře vypadat.

Nyní, když se karty rozdaly a další volby, byť předčasné, jsou v nedohlednu, už zase myslí na své blaho. Spekulují, podobně jako předseda sněmovny Vlček, jak si navrátit výhody vozů. Dodnes totiž nebyli schopni přijmout prováděcí vyhlášku či zákon, kterým by na začátku mandátu poslanec jasně řekl, jakou výhodu bude užívat, zda auto s benzínem, nebo bohaté paušály. Ona auta totiž musí stát v garážích sněmovny a být k dispozici i přesto, že se ukázalo, že vlastně za bohatých paušálů žádné ani nepotřebují. Proč tedy měnit zákony či vyhlášky a zjednodušit výběr výhod a ušetřit peníze daňového poplatníka, když nečinností mohou mít obojí a budou moci poukazovat na stojící nevyužitá auta, která se stanou jakousi pákou na zavedení předchozího stavu.

To velice dobře pochopil i předseda sněmovny, a proto opět použil tzv. přílepku k jinému zákonu, který využívání aut k paušálům opět povoluje. Pravda, bez PHM. Opravdu výchovná praxe předsedy sněmovny pro jiné poslance, kteří zaplevelují naše zákony přílepky se zákonem nesouvisejícím, a dělají tak z našeho právního řádu nepřehledný guláš, ve kterém se nevyznají nejen občané, ale už ani právníci a soudci.

Jenže občané nejsou žádní nelidové, aby poslancům nedopřáli automobil k výkonu jeho funkce. Jediné, co chtějí, je, aby se poslanci chovali v souladu s morálními hodnotami a sliby, které dali voličům, a využívali stejných výsad při výkonu své funkce jako každý manager, podnikatel či občan v zaměstnání. Tedy nedopřávali si bohatých mnohatisícových paušálů jako nyní a nepohybovali se v mezích svého uměle vyrobeného zákona o paušálech, který privileguje jednu skupinu lidí před druhou a činí z nich jakési nadlidi, ale aby se řídili zákonem o cestovních náhradách platných pro všechny občany ČR bez výjimek. Tedy vyplnit klasický cestovní příkaz, dokladovat knihou jízd služebního auta jeho využívání či si nechat proplatit ,,oprávněné a vynaložené jízdné" dle doložených jízdenek nebo doprovodné diety dle zákona o cestovních náhradách.

Věřte, páni poslanci, není v tom nic ponižujícího. Jezděte auty, létejte na Moravu klidně letadly, ale vaše náklady do koruny doložte jako každý občan, který vás volil, a za správnost také neste vlastní odpovědnost. A nevymýšlejte si zbytečně, že zavedením cestovních příkazů a knihou jízd vzroste agenda kanceláře poslanecké sněmovny. To je hluboký omyl. Jedna produktivní účetní či vedoucí účtárny je schopna 200 cestovních příkazů zkontrolovat a proplatit za jeden jediný den. Cestovní příkaz vám může vyhotovit váš asistent placený dle zakázaného švarc systému, který tak upíráte ostatním občanům, nebo si ho místo četby tisku či internetových serverů ve sněmovně vyplníte během hodiny sami. Jistě jste to ještě z předchozích zaměstnání tak rychle nezapomněli.

Pak třeba účast u voleb do senátu nebude jen 20% a bude na 40 až 50% a do poslanecké sněmovny nebude jen 50-60%, ale bude 80-90%. Lidé totiž opět získají důvěru ve své politiky, kteří nešli do politiky jenom proto, aby si z ní udělali paušálový a příplatkový ráj za funkce, které se tak šmahem rozrůstají, a využívali výhod, které si sami schválili, ale naopak používají ke svému zaměstnání stejných pravidel jako jejich voliči a řídí se stejnými zákony. Není nad staré selské moudro, které již v dobách středověku zavádělo jisté prvky demokracie ,,Co je povoleno volovi, je dobré i bohovi…"

Pavel Kuthan st.