SPOLEČNOST: Boleslavská noclehárna pro bezdomovce
O vyhazování evropských peněz už jsem psal mnohokrát. Nyní ale přibyl do sbírky absurdností tzv. lavičkový háj v Mladé Boleslavi. Abych byl úplně přesný, jedná se o 72 laviček na ploše v okolí tří paneláků velké jako tři fotbalová hřiště. Ale nejprve k tomu, o co zde vlastně šlo. Lavičky byly součástí projektu revitalizace krajiny. Městská část takto využila 18 milionů korun z dotací Evropské unie, přičemž celkové náklady na revitalizaci oblasti vyšly na více než 21 milionů korun.
Vedle zmíněných laviček byla součástí plánu oprav komunikací také nová dětská hřiště, veřejné osvětlení či umístění moderních podzemních kontejnerů a za těch 72 laviček město nakonec zaplatilo „pouze“ 614 880 korun. V rámci tak velké částky využité na obnovu části města se jedná o relativní „pakatel“. To ale nic nemění na nesmyslnosti využití peněz, vzešlých buďto z evropských fondů či z menší části z kapes daňových poplatníků.
Ještě problémovější sídliště
Evropský projekt, v rámci kterého se město snažilo zpříjemnit prostředí lidem žijícím v tamní lokalitě, nese velmi břitce ironicky znějící název„Zlepšení prostředí v problémových sídlištích“. Ironické je to proto, že se na místa důsledkem „zlepšení prostředí“ v podobě nových laviček začaly stěhovat různé problémové existence, jako jsou narkomani či bezdomovci. Problémové sídliště se tak stalo ještě problémovějším. Další nesmyslností je, že takzvaná udržitelnost projektu je pět let. Opravdu tohle někdo po kauze truhlíků na Praze 5 mohl naplánovat? Převedeno do „srozumitelštiny“, přehodnotit stav a počet laviček může město až v roce 2019. Do té doby s tím nemůže nic dělat. A pokud by se město rozhodlo lavičky odstranit, muselo by dotaci vrátit. Nebylo by to v tomto případě lepší?
Mladé Boleslavi může být utěšením jen to, že není ve Středočeském kraji jedinou obcí propíranou nyní médii, která má kvůli dotacím máslo na hlavě. Městys Cerhenice se stal doslova „dotačním šampionem“. V této malé obci je několik křižovatek se semafory, dvě rozhledny vedle sebe a staví se zde i ekologické centrum za 25 milionů. Kdo z vás to má, jak by řekl klasik.
Ve srovnání s desítkami obcí v okolí vodní nádrže Švihov, kde se nenajde pár milionů na opravu havarijních světel padajících na občany nebo na hřiště pro děti, je to opravdu kontrast. V kraji Davida Ratha se trochu pozapomnělo, že peníze z EU mají především pomáhat v chudých oblastech, nikoliv rozvíjet města bohatá a zvyšovat tak propastné rozdíly v životní úrovni.
Zbytečné mrhání penězi
Ale vraťme se zpátky do Mladé Boleslavi. „Lavičková kauza“ představuje ukázkový příklad toho, jakým způsobem úřady mnohde čerpají peníze z evropských fondů. Mohlo by vyznít velmi úsměvně, na co všechno se využívají evropské či státní prostředky, kdyby zde nešlo o opravdové peníze, které by se daly investovat mnohem účelněji. Nejen zde jsme svědky naprosto nesmyslného vyhazování evropských peněz a nehodlám už tomu jen nečinně přihlížet.
Rozhodl jsem se dát podnět k Evropské komisi, aby záležitost prošetřila. Možná se pak dozvíme, kdo to naplánoval, schválil a kdo bude nakonec za tento nesmyslný projekt skutečně potrestán.
Autor je poslanec Evropského parlamentu
LN, 2.11.2015