30.11.2023 | Svátek má Ondřej


SLUŠNOST: O jedné velké neviditelné demonstraci

25.9.2023

Když se člověk probírá našimi médii, může často spadnout do trudnomyslnosti. Demonstrace proti něčemu, katastrofické předpovědi, drahota, kam se jeden podívá, děs běs. Existuje ovšem i odvrácená strana měsíce. Považte...

Moje dcera Adéla zveřejnila na stránkách www.blogosfera.cz článek o jednom malém chlapci, kterému osud od samého počátku jeho krátkého života příliš nepřeje. /odkaz na článek zde/. Chlapec trpí vzácnou nemocí, na kterou existuje terapie, jejíž cena je však přímo astronomická. Zdravotní pojišťovna tuto léčbu - ač prokazatelně efektivní - nechce proplatit a tak se rodiče malého Martínka obrátili na společnost. Na portálu Donio založili sbírku, která má příslušnou částku vybrat a chlapci pomoci vrátit se do života normálních dětí.

Adéla v článku navrhuje jednoduché řešení. Když jsem článek poprvé četl (a současně získal i informaci o celém případu), bylo datum 20.9.2023. Na kontě pomoci bylo cca 8,5 milionu korun. Dnes ráno 23.9.2023 je tam více jak 15 miliónů. Dárců je necelých 30 tisíc.

Současná situace poskytuje mnoho možností. Kupříkladu můžeme demonstrovat na náměstích proti současné vládě a jejím krokům. Můžeme psát na rozličných fórech a serverech svoje myšlenky a postoje proti čemukoliv a komukoliv. Můžeme se společensky isolovat ve svých skořápkách a doma potichu nadávat na osud, který k nám není třeba úplně vstřícný.

Ale můžeme rovněž otevřít svou dlaň a dát to málo, co nám třeba tak úplně nepřebývá, ale bez čeho jsme schopni se obejít. Jako ta chudá žena v chrámu, která dala do kasičky dva denáry. Nominálně maličkost. ve skutečnosti vše, co dát mohla.

Talmud říká, že kdo zachránil jeden lidský život, zachránil celý svět. Už bezmála 30 tisíc lidí to pochopilo po svém. Jde už o docela početnou, tichou a neviditelnou demonstraci lidskosti a lásky k bližnímu.

Pevně věřím, že se rozroste do mnohem větší, než jsme kdy zažili. A že si z ní každý účastník cosi malého odnese domů.

Doplnění dne 24.9.2023 v 7.30 hod. Portál Donio.cz nějakou dobu nebyl funkční pod náporem dárců...v tuto chvíli je vybráno cca 23,5 miliónů od více jak 44 000 dárců. Mám velkou radost...