ŠKOLSTVÍ: Rákoska
Připomínám: V červnu 2008 podal onen ředitel výpověď poté, co nafackoval spratkovi, který ho ve třídě nazval šmejdem. Žáci incident natočili mobilním telefonem a pověsili k hanbě pedagoga na internet, čemuž se módně říká kyberšikana. Zatím nevíme, jestli mužovo rozhodnutí vzít si život odstartoval zmíněný incident. Možné to je. Vybavuje se případ z roku 2006 z polského Gdaňska, kde v důsledku šikany a následné kyberšikany spáchala sebevraždu žákyně Anna Halmanová.
K železnobrodskému případu se tehdy vyjádřily dnešní exministryně Kuchtová a Stehlíková. Obě mínily, že v případech slovního napadení učitele žákem by měl pedagog přivolat psychologa. Psycholožka Cenková vzápětí soudí, že učitel by se slovní agresivitou žáků neměl nechat vyprovokovat. To se to dámám radí, když agresivitu žáků nemusí, na rozdíl od učitelů v terénu, zažívat na vlastní kůži.
Učitel bez autority si může sbalit fidlátka a živit se jinak. Autority se však nedobere, je-li dnes školní dítě uctíváno a chráněno na úkor špatně placeného, společensky přehlíženého kantora. Nechť jsem nazván staromilcem, vyzývám pamětníky ze své generace ke vzpomínce. Co by následovalo, kdybychom tenkrát některého z učitelů nazvali šmejdem? Pochopitelně by nás (kromě trojky z chování) seškrabovali ze zdi, a kdybychom si náhodou postěžovali doma, následoval by další výprask.
Jako třídní sígr jsem dostal od učitelů nepočítaně facek (které vždy nějakou dobu účinkovaly) a něco se nauhýbal předmětům házených po mně zuřivým fyzikářem od tabule, když jsem žvanil při výkladu. Všechno jsem si to zasloužil a na nekompromisní kantory vzpomínám s láskou. Ani jsem si nevšiml, že by to mne a jiné uličníky ze třídy v dalším životě nějak negativně poznamenalo.
Zákaz přiměřených tělesných trestů nevyřešil, jakož ani zákaz používání mobilů ve třídách nevyřeší problém neutěšené situace učitelů na českých školách. Učitel šíří vzdělanost (bez které se stát neobejde) a stát je povinen mu k tomu zajistit podmínky a prostředky. Proti žákům infikovaných agresivitou a neúctou k autoritám. Proti jejich rodičům, kteří výlupky své špatné výchovy nekriticky brání. Ostatně těm bych přál, aby si tedy nezvládnutelného potomka museli vzdělávat doma, drahým soukromým učitelem.
Rákoska určitě není vrchol tvořivé síly lidstva. Pokud ji dnes ale opět začínají tolerovat na soukromých školách britských, měli bychom v Česku zpozornět. A vůbec, jestlipak žáci, kteří kyberšikanou zničili loni řediteli J. P. profesní život, přijdou aspoň zaslzet na jeho pohřeb?
Právo, 3.2.2009