29.11.2021 | Svátek má Zina


ŠKOLSTVÍ: Přidejte učitelům! ...ale za co?

10.12.2010

Tak nám tady vyšlo najevo, že ti naši školáci jsou na tom se vzděláním pěkně na štíru. A čtvrtina patnáctiletých prý téměř neumí číst. Kdo za to může?

Z nedávno zveřejněné studie PISA vyplývá, že znalosti českých žáků základních a středních škol jsou nejhorší v novodobé historii. Rovná čtvrtina jich pak, na prahu dospělosti, není schopna orientovat se v textu, nezvládnou prý ani příbalové letáky, natož pak literaturu. Základní početní úlohy, určené žákům šestých tříd, vyřešilo správně jen 28% dívek a 16% chlapců. Nejdůležitější data naší historie pak z paměti vylovil jen přibližně každý dvacátý.

Vzpomínám si na svou první cestu do USA. Bylo mi nějakých 16, 17 let, přijel jsem do New Yorku a dva měsíce tam bydlel u jedné rodiny. On právník, ona realitní makléřka, syn i dcera na vysoké. U první večeře sledovali mě po očku tak nepřehlédnutelně, že jsem nervozitou nepozřel téměř ani sousto… později mi vysvětlili, že jsem byl první komunista, kterého naživo viděli… po večeři mě zavedli do koupelny a názorně předváděli, kterak pootočením kohoutků docílím toho, aby tekla teplá, studená či vlažná voda. Pak mi opakovaně ukázali, jak přepnu na sprchu… ten samý večer jim praskla žárovka v lustru na chodbě. Myslel jsem si, že nemají náhradní, ale když za tři dny přijel profík v kombinéze, s naleštěnými štaflemi, aby za pěkný peníz žárovku vyměnil, pochopil jsem, že bydlím s lidmi nesmírně milými, ale neuvěřitelně…. jak to říct…. inu omezenými.

Říkal jsem si, jaké to máme štěstí, že to naše školství neprodukuje podobné budižkničemu, jak se my v těch Čechách máme, že víme, kde je Londýn, Paříž, Řím i Vídeň, že umíme vyměnit žárovku i spláchnout záchod… Američané o Evropě nevěděli skoro nic, jen že se tam neustále válčí… jen těm bystřejším se vybavilo, že Česko vzniklo po rozpadu Jugoslávie…

Tak já nevím, čím to je, že tak rychle a úspěšně hloupneme, když ještě nedávno jsme se těšili z nejlepších učitelů pod sluncem. Přitom člověk neslyší nic jiného, už téměř dvacet let, než jak je školství zásadní… každý program jakékoli politické strany bojuje za školství lepší a kvalitnější. Jak to, že tak fatálně neúspěšně?

Být to na mně, dám učitelům ještě o trochu víc peněz, než lékařům a právníkům. Protože dobrý učitel je pro společnost hodnota k nezaplacení. Po přečtení (mě ještě učitelé číst naučit uměli) výsledků zmíněné studie jsem ale na velkých rozpacích a marně si lámu hlavu otázkou, zda by se naopak učitelům neměl vyprášit kožich… protože jen sotva můžeme z tak zarážejícího hloupnutí naší mládeže vinit kohokoli jiného než duo rodič – učitel.

Doufám, že až k nám jednou začnou jezdit žáčci z chudších zemí, třeba z Afriky, nebudou v nás vidět takové hlupáky, jako jsem je viděl v Američanech před lety já. V zemi učitele národů by to bylo vpravdě tristní.

Převzato z Petrkrejci.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.