10.12.2019 | Svátek má Julie


ŠKOLSTVÍ: Klíče ke kompetencím nejsou pod rohožkou

15.10.2008

aneb Komunikovat, komunikovat, komunikovat

Kompetence, zaklínací slovo všech současných školských vzdělávacích programů, dříve známé spíše jako dovednosti, schopnosti, samozřejmě dominují osnovám a cílům vzdělávaní nejen českých škol. Žáky a studenty přece vedeme k tomu, aby byli schopní, kompetentní. V čem? Třeba v komunikaci, v třídění informací, ve smysluplném využívání moderní techniky, v sociální obratnosti, v otevřenosti světu a jeho různorodosti a ve zdokonalování společného dorozumívacího jazyka, angličtiny. Proto se naše škola (malá, ale šikovná), s radostí připojila k projektu, který nám nabídl Dick Vermeij z holandského Baarnu. Využil svých dřívějších zkušeností z programů Thimun a Picture, zaměřených na dorozumívání, na simulace velkých shromáždění, třeba rovnou těch Valných v OSN, a připravil komunikační interkulturní projekt “Culture in a Slide”, který nabídl k realizaci dvěma středním školám: Gymnáziu a SOŠ v Klášterci nad Ohří, velkoryse podporovanému místním městským úřadem, a Het Griftland College v nizozemském Soestu.

Hlavní myšlenka “Culture in a Slide” spočívá v poznávání jiné kultury ne tím, že do poznávajícího subjektu, chcete-li objektu, někdo nalije určitá data jako do prázdné nádoby a bude očekávat jeho nadšení, nýbrž v samostatném získávání poznatků od jiného subjektu. Přeloženo do srozumitelné řeči: studenti z české i holandské školy komunikovali v týmech pomocí e-mailů a internetového chatu o svých zemích s cílem připravit krátkou powerpointovou prezentaci o druhé straně, tedy Češi o Holanďanech a Holanďané o Češích. Stanoveno bylo dvacet různých temat, například Slavní lidé, Oblíbené jídlo, Historie, Architektura, Základní jazyk nutný pro přežití apod. Vlastně si oba národy navzájem poskytovaly zrcadlo a obraz, který byl ke spatření, pak na jedné straně nutil k zamyšlení, na druhé straně poskytoval prostor pro půvabný humor.

Po několika měsících práce přišel D Day. Osmdesát studentů z holandské školy se vylodilo z obřího hypermoderního autobusu na plácku před naší školičkou a nastal roztomilý Babylón: rychle rozdělit všechny zúčastněné do pěti různých učeben, kde již čekala v pozici ready-steady-go počítačová technika a její nezbytný doplněk - nervózní gymnazisté (ještě naposledy narychlo si mumlající svou řeč). A klik, již běží jedna prezentace za druhou, doplňovaná mluveným slovem. Copak asi budou říkat Holanďané o naší kuchyni? Jak naši zvládnou výslovnost obtížných anglických termínů a holandských názvů? Přiznám se otevřeně, my, učitelé (všichni zfanfrnění angličtináři), jsme se báli nudy. Zbytečně. V setmělých učebnách byl slyšet smích, potlesk, neformální komentáře. K dobré náladě přispěly i čtyři improvizované kavárničky, za běžného chodu učebny, nyní příjemná místa, v nichž se shromažďovaly domácí bábovky, kafíčko, čaj a přátelské hovory. Nevěřili byste, jak pohostinná je naše mladá generace. České profesorky se dmuly pýchou nad svými svěřenci, jejich holandští kolegové jakbysmet. I počasí hrálo do noty připraveným. Pohled z oken na prozářené, podzimně zbarvené Doupovské vrchy uváděl holandské přátele, zvyklé na rovinu a zase rovinu, v úžas. Pávi, znuděně se procházející kláštereckým parkem, Holanďany dorazili. Stali se vděčnou atrakcí k fotografování. A to ještě naši partneři z bohaté, avšak poněkud rovinaté země netušili, že je čeká výstup na kopec! Na nedaleký hrad Hasištejn.

Tak velké nadšení v jednom krátkém textu asi zavání pedagogicky sentimentálním kýčem, ale nemohu si pomoci. Projekt, jenž nás stál tolik úsilí, nakonec sklidil šťavnaté plody. A klíčové kompetence? Nehnijí pod rohožkou, rostou, posilují se. Jen se jim musí poskytnout ten správný prostor, třeba i v mezinárodním měřítku.

dojatá angličtinářka a výtvarnice z malého (ale šikovného) kláštereckého gymnáziaHMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.