4.7.2022 | Svátek má Prokop


PRÁVO: Žižkovská Klinika je zločin!

22.12.2014

Chcete, aby vám kdokoli a kdykoli beztrestně sebral váš majetek? Podporujte Kliniku na Žižkově.

Předvánoční Česko má novou aférku. Na pražském Žižkově “zlé” úřady šikanují “hodnou” alternativní kulturu, respektive komunitní centrum Klinika. Taková je základní kostra příběhu, který nám média předkládají k uvěření. Na www.g.cz to kolega Vojta Libich shrnul těmito slovy:

“Občanská iniciativa Klinika se rozhodla přetvořit zchátralou budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově na komunitní centrum. To má mít po vzoru svých kolegů z mnoha evropských zemí za úkol sdružovat lidi a plnit funkci místa pro sociální setkávání, výuku i kulturu. Podle programu projektu, který je k nahlédnutí na webu iniciativy, je v Klinice plánována kavárna, lidová jídelna sloužící i k začleňování lidí z různých sociálních skupin z okolí, knihovna, komunitní zahrada pro obyvatele centra i pro obyvatele Prahy 3, freeshop například s oblečením a další funkce. Důležitou součástí je samozřejmě i vzdělávací program pro děti i dospělé formou nejrůznějších kurzů a workshopů…”

Úžasné! Jeden by se dojetím rozplakal, zvlášť když má příběh i “záporáky”. Jsou to policajti, kteří aktivisty bez milosti vyhnali. Za projekt se vzápětí postavily desítky kulturních osobností: hudebníci, filmaři, novináři, filozofové, herci… Petici podepsaly asi dva tisíce lidí. Někteří se nechali vyfotit s transparentem: “Podporuji Kliniku na Žižkově!” Tady je moje vizuální odpověď:

Ivan-na-zizkove

Ohrožení nezávislé kultury? Prdlajs!

Ne že by se mi snad projekt komunitního centra nelíbil. Proti alternativní kultuře jako bývalý pankáč nic nemám, právě naopak. V Praze komunitní centrum určitě chybí, ale musí vzniknout standardní a legální cestou. Ať aktivisté vypracují projekt, domluví se s majitelem, uzavřou nájemní smlouvu, vezmou si úvěr nebo seženou dotaci, objednají stavební firmu… To, co na Žižkově předvádějí, je ale útok na samotnou podstatu společnosti.

Aktivisté argumentují tím, že vlastník objektu (stát) se o budovu nestará. Vyvozují z toho své svaté právo se do zchátralého objektu “nabourat” a zabavit ho pro svůj bohulibý záměr. Jenže pokud se stát o budovu nestará, pak někde sedí nějaký úředník, který za to může. Má být potrestán snížením platu. Nikomu to ale nedává právo přijít a říct: “Fajn, takže se sem nastěhuju.”

Stát vlastní třeba i nádherné pozemky v 1. zóně národního parku v Krkonoších. Chtěl bych tam chatu. Takže tam prostě přijedu, vykopu základy, postavím zdi… A prostě jen tu chatu budu vydávat za „autonomní centrum“. Pokud na mě nastoupí ochranáři, stavební úřad a policajti? Začnu křičet o “ohrožení nezávislé kultury” a “pošlapání lidských práv”.

Kde bydlí Liška, Putna a Baldýnský?

Squatting je zločin ne proto, že se pár lidí, kteří nemají kde bydlet, načerno někam nastěhuje. To je v zásadě banalita. Squatting je zločin z mnohem obecnějšího důvodu – eroduje naše právní povědomí. Kdyby to aktivistům na žižkovské Klinice prošlo, bylo by už možné cokoli. Vlastnické právo by přestalo platit.

A já bych si pak vytipoval kteroukoli z “osobností”, které Kliniku podporují. Pavla Lišku, Filipa Remundu, Helenu Třeštíkovou, Martina C. Putnu, Václava Bělohradského, Tomáše Baldýnského, Vladimíra 518… Našel bych si jejich adresy, vyčíhal si, až nebudou doma, a nastěhoval se k nim. A až by na mě překvapeně volali policajty, řekl bych: “Ale vždyť vy jste v tom bytě právě nebyli! A z toho plyne moje právo se do něj nastěhovat a zřídit tu ‘komunitní centrum’. Takže se teď hezky sbalte a vypadněte!”

(Autor je redaktorem webu www.g.cz)