9.2.2023 | Svátek má Apolena


PRÁVO: Vše nejlepší v novém roce!

17.1.2008

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

promiň za opožděný vinš do nového roku. Bude na konci s osmičkou, takže je u nás na obzoru asi nějaký průšvih nebo sláva. Říkal to myslím i pan prezident, ale možná jsem to špatně pochopil.

Začínáme pozvolna. Zatím že prý nemusíme vždy a každý dodržovat zákony. Nemusíš hned zívat, já vím, že to slyšíš i u Vás v každé harendě. My jsme originální tím, že tak radí ti, kteří ty zákony nejdřív přijali. Přijde mi to vtipný. Jako člověku, který má ctění dienstreglamá hlídat a šířit tak právní vědomí. Když jejich (někteří) vynálezci vzkazují, ať se na ně kašle. Nejsem tady od toho, abych se odvážil názoru, jestli se má a kolik felčarům platit, to se teď řeší výš. Nedejbože se otřít tak o nějaké politiky, ti by mne hnali! Soudce se tu musí držet pěkně zkrátka. Na to jsou citliví ti, jejichž hádky rozsekává, stejně jako orgán, jenž ho platí, mudrci, kteří mu zákony vymýšlejí, i nadřízené instance, co ho opravují. Tuhle se můj kolega v novinách snažil obhájit svůj rozsudek, aby ho pochopili i ti, kteří v soudní síni nebyli, pročež byl vyhnán od sporu, ať ho hezky od začátku raději rozsoudí někdo jiný, co drží pysk.

Hněte mne však vzor, který veřejně činní dávají davu. Těm, kteří nemají za sebou média a strany, aby při napodobování ostrouhali. Nebo aspoň svým opičením se otravovali jiné. Pokud v podhradí slyšíš, že není důležitý zákon, ale jeho duch nebo Tvé vlastní jeho porovnání s ústavou, musíš z toho mít zmatek. Nebo zajásat. Proč potom máš autem svítit i v červnové poledne nebo platit daň z faktury, kterou nedostaneš nikdy zaplacenou? Stát na červenou, když nejbližší auto je v sousedním okrese, neobcovat se sice čtrnáctiletou, ale už dvojnásobnou matkou? Není to tak dávno, co jsem se dozvěděl od nikoliv nevýznamných politiků, jak prý slyšeli, že lidé říkají, ať po narození jsou Romové raději utraceni, případně se někde dozvěděli, že na ně šijí nepřátelé v parlamentu denunciační žalobu. Od koho, neřeknou, takže odpovědnost nula.

Kdysi jsem soudil človíčka, který v tomto duchu udal na státní zastupitelství policistu, o kterém slyšel, že dostal zaplaceno, aby stornoval kauzu týkající se jakéhosi jeho dlužníka.

Možná jsi, Radovane, slyšel, s jakou nedůvěrou tu pohlížíme na vyšetřování nezbedných policajtů. A soudců taky, vrána vráně prý oči nevyklove. Asi by ses divil. Toho nebohého policistu prověřovala rok ministerská inspekce tak, že jeden náš nedávný ministr hadra. Proprali ho jak v Tatramatu (novější značky jsi tu nezažil) a samozřejmě na něm nic nenašli, ani najít nemohli. Ale v jeho kůži bych minimálně ten rok být nechtěl. Taková Inspekce totiž těžko může policistům stranit. Vždyť ona má v popisu práce a je placena, aby jim nasadila psí hlavu. Usvědčený policista pro její inspektory je totéž, co pro jejich oběti usvědčený pachatel.

U soudců je to podobné, polívčičku si nemohu nepřihřát. U nás najdeš určitě míň spokojenců s realizací jejich kárné odpovědnosti než poctivců v Sodomě nebo nepřátel Jaromíra Jágra. Bodejť by kárné senáty údajně nebyly benevolentní, když jenom soudci soudí soudce. Fakt neznám z kolegů nikoho, kdo by na takovou kolegialitu spoléhal. Vždyť každý z nich je, nefrázujme eufemisticky – nezávislý a objektivní, řekněme hezky česky – profesionálně deformovaný. I Ty na mém místě bys ze zkušeností s tisíci lidiček a jejich výpověďmi za ta léta před Tebou defilujícími brzy poznal, že často je lidsky přirozenější, a tím i věrohodnější vágus, ze kterého v devět ráno cítíš tři piva, než urostlá dvacítka nebo uctivý nažehlený vzdělanec. Proto i kolegové, které třeba znáš ze školy, práce nebo hospody, Ti vyklovou štráf bez mrknutí oka. Stejně jako ta Inspekce svému druhovi z rezortu. Kdysi mne chytli za rychlost. Ani na vteřinu mne nenapadlo nedat četníkům pětistovku a raději se ohánět imunitou. U svých soukmenovců s kárným talárem bych dopadl podstatně hůř.

Promiň za odbočení. Tehdy toho podezíravého človíčka jsem musel z trestného činu křivého obvinění zprostit. Vždyť on nedělal nic jiného než vidí v televizi. Řekl jen, co někde slyšel. Ale raději, až se sám o mých popisech krajiny a místních zvyků přijedeš přesvědčit, nejezdi tankem. Přestože to je jediný dopravní prostředek, ve kterém se na naší D1 můžeš cítit jakž takž bezpečně. Ani nevoz moc marihuany. I když její legalizací se tu právě zabýváme. A nehádej se o pokutu, pokud přejedeš osmdesátkou přes přejezd, kde naposledy vlak vezl Zdeňka Nejedlého. Který si, myslím, taky těžkou hlavu ze zákonů nedělal.

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně