PRÁVO: Policie do ulic
Drobná kriminalita kolem nás přesahuje mez únosnosti. Policie "úřaduje" a doplňuje městské rozpočty.
Mé nejmladší dceři ukradli nové kolo. Podruhé za poslední rok. Tentokrát bylo uvázané ocelovým zámkem u zábradlí v zamčeném domě. Zloděj musel zapracovat, a dlouho - zábradlí ohnuté, kolem třísky z dřevěného páčidla. Nedivím se své dceři, že je oplakávala, bylo hezké a navíc při studiu na něj pracovala déle než měsíc. Připočtu-li k tomu za posledních pět let třikrát vymlácené okno u auta, dlaždičku v ložnici, ukradené betonové tvárnice ze zahrady, ukradené měděné okapy a svoji ženu přepadenou za bílého dne kousek od Národního divadla, jsem zřejmě ve statistice obětí drobné kriminality nadprůměrný. Ale ne o moc, slýchám stejně jak vy podobné příklady kolem sebe. Doplňme to historkami o ukradených kabelech, kanálových poklopech, měděných destičkách z hrobů a máme obrázek toho, co slušné lidi nejen znepokojuje, ale i s...
Zajímá to někoho z naší politické elity? Je to téma zřejmě příliš přízemní, vzdálené sporům, koho vydat, a velkým reformám zpackaným k nepoznání. To, co píši není útok na policisty, není jejich vina, že se změnili v úředníky sepisující protokoly pro pojišťovnu a posádky aut objíždějící s botičkami, vítaným doplňkem městských rozpočtů. Setrvalý stav už řeší i pojišťovny, které postupně oběti drobné kriminality vylučují ze škodních událostí – např. i uzamčené kolo máte mít stále "pod dohledem". Bazary a sběrny jsou plné kradených věcí, není to sice slušná, ale slušně se vyplácející živnost. Vězení jsou přeplněná, vyšetřovatelé pachatele drobné kriminality pouštějí před soudem na svobodu a najdou je znovu až při náhodných šťárách.
Možná, že jsem naivní, ale na zlepšení této situace nepotřebujeme přece změnu ústavy a shodu "napříč politickým spektrem". Stačí - tak, jako se to stalo v New Yorku zaplaveném kriminalitou - vyhnat policii, zejména městskou, do ulic. Každý by měl znát svého policajta s přiděleným rajonem, který pravidelně obchází, dívá se a vidí. V obcích bych znovu zřídil šatlavy a dal právo starostům a přestupkové komisi přistiženého pachatele na pár dní okamžitě zavřít. Majitelům sběren bych po opakovaném nalezení zboží bez prokázání původu sebral licenci. Elektronické náramky se prý vyplatí, až jich bude použito alespoň 500. Proč je nedat přestupkovým recidivistům s nařízeným domácím vězením? Kdo krade a fetuje, by také měl ztratit nárok na sociální dávky. Triviální výpočet ukáže, že stát by na podobných opatřeních ušetřil a možná i policistů by bylo najednou dostatečné množství a vězení by nevyžadovala další náklady.
Nebo si máme zřídit domobranu, dát si do dveří samostříly a schválit vyhlášky "na tomto pozemku se bez vyzvání střílí"?
Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora
Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network