2.8.2021 | Svátek má Gustav


PRÁVO: Odškodné podnikatelům

21.6.2021

Podnikatelé sdružení v Unii podnikatelských a živnostenských spolků chtějí po státu, respektive po ministerstvech vnitra a zdravotnictví přes 12 miliard korun jako odškodnění za omezení či znemožnění podnikání kvůli vládním restrikcím.

Já se jim nedivím. Jedná se o to, že vláda premiéra Andreje Babiše si v mnoha případech počínala protizákonně, což opakovaně potvrdily soudní rozsudky. Každý rozumný člověk chápe, že covidová pandemie si vyžaduje jistá opatření kvůli ochraně zdraví obyvatel, ale ta musí být přijata v souladu se zákony. A to se v těchto případech nedělo, a soudy proto zrušily mnoho vládních opatření. Například Nejvyšší správní soud nedávno ve svých verdiktech postupně uváděl, že uzavření restaurací, obchodů, sportovišť, wellness center a koupališť bylo nezákonné. Tyto praktiky právem velmi ostře kritizoval na webu plus.rozhlas.cz advokát Tomáš Sokol, podle něhož stát selhal. „Když bych použil citace jednoho ze soudců, tak ten řekl, že i jeho nezletilý syn rozezná rozdíl mezi omezením a zákazem. Ministerstvo jako by ten zákon ani nečetlo, když vydávalo některá svá mimořádná opatření,“ uvedl renomovaný právník.

A to je přesně ono, ministerstva si nelámala hlavu s právními normami, když vydávala svá restriktivní opatření, která nedokázala ani řádně zdůvodnit. O co rychlejší však byla v zákazech, o to víc si dávala času v pomoci postiženým živnostníkům. Ta se někdy nekonala vůbec, jindy zase jen v nedostatečném množství a za splnění mnoha byrokratických omezujících podmínek.

To dokazuje únorové šetření Hospodářské komory. Podle něj většině podnikatelů vládní programy hradí ani ne třetinu mzdových a fixních nákladů. Zbývající sumu si musí sehnat jiným způsobem. Třeba pomocí darů od příznivců, půjčkami od příbuzných, přátel, peněžních ústavů nebo z úspor, které však už někteří spotřebovali, jiným rychle ubývají. Asi desetina živnostníků nedostala od státu žádnou pomoc, přestože byla koronavirovou pandemii rovněž postižena.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová kdysi prohlásila, že každý podnikatel by měl mít nějakou vatu pro horší časy. To jsou ovšem hraběcí rady člověka, který nikdy nepodnikal. Takový majitel firmy, kterou nedávno založil a musí splácet úvěry, nebo třeba hospodský na malé vesnici, který svůj podnik udržuje pro místní, aby se měli kde scházet, a pivo u něj stojí pár korun, nemají z čeho vytvářet rezervy.

Je tedy jasné, že mnoho podnikatelů utrpělo kvůli covidu bez vlastní viny velké ztráty. Když navíc museli omezit nebo dokonce rovnou přerušit svoji činnost kvůli vládním zákazům, které se ukázaly jako protizákonné, pak je povinnost státu jim vyplatit odškodné.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.