1.12.2021 | Svátek má Iva


PRÁVO: Kauza H-System a.s.

10.5.2013

Očima tehdejšího zájemce o byt

Tato kauza hýbe, zcela bezkonkurenčně, "poamnestijní" érou v naší vlasti. Skoro všichni se na ni odvolávají, aby ilustrovali, jak byli její klienti Klausovou amnestií poškozeni. Nevím, kolik blogerů a čtenářů má s touto firmou nějakou zkušenost, já ano.

Psal se rok 1992. Čekali jsme mimino a v novinách vyšel lákavý inzerát "Prodám 3+1 s předzahrádkou na Praze 6". Tehdy ještě skoro vůbec trh s byty nefungoval a nabídek bylo jako šafránu. A tak jsme se jeli na nový "byt" podívat.

Byt, či spíše jeho stínohra, nebyl na Praze 6, ale v Horoměřicích na okrese Praha - západ. Pravda, do Dejvic to bylo jen pár kilometrů, ale Praha to už nebyla. V Horoměřicích jsme ale prakticky žádné hotové byty nenašli, něco bylo rozestavěno a hlavně na velkých lánech polí byly obrovské plachty s nápisem H-SYSTEM.

Když jsme ale s "majitelem bytu" zavedli řeč, tak jsme zjistili, že bychom nekupovali nějaký konkrétní byt, ale jakési "místo v pořadníku". Fungovalo to asi tak, že všichni dávali do jednoho měšce peníze a ten, kdo byl nejpilnější a měl nejlepší koeficient ohodnocení, byl vytažen, na něj to padlo a on dostal ten byt, který byl právě dostavěn.

Takhle nějak to fungovalo, nechytejte mě prosím za slovo, v maličkostech se mohu mýlit. Pravdou ale jednoznačně bylo, že klienti H-SYSTEM neměli žádné záruky v podobě zápisu do katastru, advokátské úschovny peněz a podobně. Nikoli. Oni v dobré víře strkali peníze podvodníkům, kteří to možná skutečně plánovali "poctivě", ale prostě tolik hotovosti (ve světě jsou i peníze na kontech považovány za hotovost) je zlákalo k nemírnému utrácení.

Nepíšu to ale proto, abych pánům Smetkovi a spol. dělal advokáta. Píši to proto, že od prvního dne amnestie argumentuje doktorka Marvanová, a po ní to papouškují další a další, že Klausova amnestie poškodila klienty H-SYSTEM, zatímco nic jiného nemůže být vzdálenější pravdě.

Vezměme nejprve "morální" stránku věci. Hlavní strůjce toho podvodu, Petr Smetka, dostal 12 let a bručí. Rozsudek, včetně odsouzení k náhradě škody, tedy asi jedné miliardy Kč, je platný a Klausovou amnestií je nedotčen. Ano, amnestie se dotkla tří subalterních manažerů firmy, ale podle mého názoru to má na odškodnění klientů nulový vliv.

Jediná věc, která odškodnění klientů H-SYSTEM ovlivňuje, je konkurzní podstata této firmy. Každá zkrachovalá firma jde do konkurzu, správce konkurzní podstaty sepíše veškerý zbylý majetek a pohledávky firmy a podle nějakého principu provádí vyrovnání závazků firmy.

Opět mě prosím neberte za slovo, ale myslím, že nejprve se uspokojují pohledávky státu, pak zaměstnanců a naposled ostatních věřitelů. A na tuto konkurzní podstatu má amnestie absolutně nulový vliv. Zákazníci dostali z této podstaty uhrazených asi 7 % svých investic, něco ještě dostanou, ale podle mě to žádná sláva nebude.

Je jasné, že Václav Klaus je velmi kontroverzní osobnost. A že "pil krev" lidem z okolí Václava Havla již od samého prvopočátku svého působení v politice, tedy od listopadu1989. A nyní naservíroval svým ideovým i skutečným protivníkům a nepřátelům takovou příležitost skórovat, jakou by měl fotbalista při pokutovém kopu, kdy je brankář povinně z brány.

Na jednu stranu se tedy nelze divit tomu, že tak výživné sousto, tak skvělou nahrávku si Klausovi nepřátelé nenechali ujít, ale na druhou stranu bych si opravdu myslel, že doktorka práv zná princip konkurzní podstaty, ví, že odnikud odjinud není reálné peníze pro své klienty dostat, a neměla by prvoplánově zneužívat neinformovanost občanů.

A ještě jak to dopadlo s tím naším "bytem". Byli jsme se v H-SYSTEM podívat. Měli krásnou předváděcí místnost v centru Prahy a když jsme jejich prospekty donesli domů, tchýně se na ně podívala a řekla: To bude nějaký podfuk.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemVyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.