Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Barva, barva, barva (2)

diskuse (0)
Životopis profesora Jaroslava Brožka

Profesor Jaroslav Brožek je významná osobnost českého umění a školství. Vydal řadu ceněných publikací na téma barva, vycházejících z jeho vlastního vědeckého zkoumání, je spoluautorem učebnic výtvarné výchovy, mapoval regionální kulturu, o níž napsal mnoho článků pro tisk, sám také maloval. Působil jako vysokoškolský učitel na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem s vynucenou přestávkou v období normalizace. Jeho život je důkazem toho, že nic není černobílé, že za všech okolností, i těch nepříznivých, se přihlásí ke slovu barvy a jejich pestrá škála. V tomto roce se i v jeho curriculu sešlo několik osmiček: oslavil 85. narozeniny a připomněl si rok 1968, který jej tolik poznamenal...

Část druhá

Šedesátá léta dvacátého století byla v tehdejším Československu stále ještě spojena s budováním “nové” společnosti, které v umění našlo odraz v socialistickém realismu. Zároveň se však kromě ideologizujícího schematismu již od začátku tohoto desetiletí pomalu hlásí ke slovu jiná tendence, apolitická - připravuje se jisté uvolnění poměrů a otevírání oken do světa. Ne nadlouho, avšak nepředbíhejme.

V tomto ovzduší se pouští s veškerou vervou do práce i skupinka průkopníků, kteří v roce 1960 zakládají na tehdejším Pedagogickém Institutu (později Pedagogické fakultě) v Ústí nad Labem katedru výtvarné výchovy. Kromě Jaroslava Brožka mezi ně patří také Miroslav Houra, Bohuslav Maleček, Eva Kyselková a další. Nezůstávají jen u prosté a regionálně omezené pedagogické činnosti, pouštějí se do velkých projektů zaměřených na vypracování metodiky výtvarné výchovy pro celou republiku. Kromě jednotlivých článků v odborném i denním tisku se připravují i samostatné publikace. Jaroslav Brožek pomáhá uznávanému specialistovi Dr. Jaromíru Uždilovi s realizací příručky Výtvarná výchova a působí Jaroslav Brožek - Sedící akt, 1963, tempera, 64 x 36 cmjako vedoucí kolektivu autorů, do něhož patří ještě Houra a Maleček. Společně vydávají tři učebnice Výtvarná výchova v 7., 8. a 9. ročníku ZDŠ. Jde o pilíře výuky výtvarné výchovy na druhém stupni československých základních škol, jejíž propracovanost je uznávána i v zahraničí.

Mezitím Jaroslav Brožek nezahálí jako malíř a kreslíř. Pokračuje v cyklu akvarelů a temper, který začal tvořit již koncem padesátých let a nazval jej “Holky”. Zachycuje v nich své studentky při běžné činnosti, nejraději pak, když spolu uvolněně komunikují o přestávkách. Věnuje se i městským scenériím a severočeské krajině, jejíž zdegenerovaný a zároveň syrově krásný průmyslový charakter rodáka z malebné Českomoravské vysočiny fascinoval. Zdá se to zvláštní, ale i v neutěšeném kraji povrchových dolů, továren a nesčetných konstrukcí elektrických stožárů je možné zapustit kořeny. Jaroslav Brožek se tu v roce 1967 znovu žení. Z druhého manželství má dvě děti, syna Jana, narozeného v roce 1968 a o čtyři roky mladší Ivanku.

Jaroslav Brožek nezanedbává ani odborně vědecký růst. Problematikou barev se začíná zabývat na skutečně vědecké bázi a své další vzdělávání završuje v roce 1969 získáním titulu kandidát věd. V souvislosti s výzkumem vypracovává referáty pro mezinárodní konference v Luzernu (1965), Drážďanech (1966, 1968), Stockholmu (1969) a podílí se na organizaci Mezinárodního kongresu o výtvarné výchově v Praze (1965). Pod vlivem svého vědeckého bádání zahajuje velký malířský cyklus “Soustavný výzkum barevného čtverce”, na jehož realizaci pracuje ještě po dlouhá léta - až do roku 2007. Oleje z tohoto cyklu geometrických abstrakcí představují svébytná umělecká díla spojující racionální myšlení, konstruování, zkoumání vzájemných vlivů barev a tvarů s delikátním poetickým půvabem.

Konec šedesátých let však prudce zabrzdil leckterého Čecha v jeho uměleckém i odborném rozletu. Nejen jedinci, nýbrž celá společnost byla násilně zastavena ve svém přirozeném růstu invazí vojsk Varšavské smlouvy. Jaroslav Brožek se o ní se dozvěděl, když s přáteli z fakulty pobýval na dovolené v italském Lignanu. Nemohl té zprávě uvěřit, ale neuvěřitelné se stalo temnou skutečností a následné čistky jen ještě temnějším normalizačním dovětkem. Ani vysokoškolský pedagog Brožek jim neušel. Za svůj nesouhlas s okupací Československa zaplatil ztrátou milovaného zaměstnání. V roce 1970 byl spolu s dalšími pěti členy katedry donucen odejít z pedagogické fakulty a působil jako řadový učitel na základní a lidové škole v Ústí nad Labem, o čtyři roky později mu byla dokonce zakázána jakákoliv pedagogická činnost a někdejší československý špičkový odborník v teorii barva, významný metodik a umělec končí jako vychovatel v družině při Zvláštní škole v Trmicích, malém městečku nedaleko Ústí.

Život má ovšem v oblibě paradoxy. Již podruhé v kariéře Jaroslava Brožka kreslí jakási vyšší a nesmlouvavá moc brutální čáru přes jeho rozpočet. Jenže stejně jako kdysi v padesátých letech, když si nemohl sám vybrat místo svého budoucícho působení a dostal umístěnku do ponurých severních Čech, i teď, v letech sedmdesátých, je zdánlivá nepřízeň, prohra, pád výzvou k bolestné, ale svým způsobem užitečné změně. Člověka s tak silnou vnitřní motivací k osvětě na poli výtvarném nemohla zničit ani komunistická strana, přestože k tomu měla nástroje různé. Jaroslav Brožek musel pouze své aktivity krýt, ale nezůstal, naštěstí pro českou kulturu a české školství, nečinný...

(První část byla v tomto deníku publikována včera, třetí bude zveřejněna zítra)

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

van Kateřina Vaníčková
18. 7. 2024

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Iva Pekárková
18. 7. 2024

Vrátila se k nám Ukrajinka Anna. Ta, kterou náš kostel před pár týdny tak vyděsil rasovou...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

dvoj Jan Dvořák
18. 7. 2024

Největší odborová organizace společnosti Boeing prohlásila, že v případě neúspěchu jednání s...

Matěj Kučera
18. 7. 2024

Do Chorvatska podle dat ministerstva zahraničí ročně zamíří 800 tisíc Čechů. Velvyslanectví v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz