MÉDIA: Radní v Lidovém domě
Předseda ČSSD Jiří Paroubek si do Lidového domu pozval členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Ne ovšem všechny, nýbrž pouze ty, které nominovala, respektive podporovala sociální demokracie. Na tom, že spolu hovoří politici a mediální radní by ještě nemuselo být nic špatného. Kdyby ovšem setkání v centrále ČSSD nebylo stranicky jednobarevné a nemělo skandální průběh.
Sociální demokraté tvrdí, že se zástupci mediálních rad se setkali proto, aby s nimi konzultovali komunikaci mezi radami a novou Sněmovnou. Fajn, nic proti tomu. Proč se ale schůzka tedy konala na stranické půdě a jen s vybranými radními? A dostali radní k takovému jednání ve svých radách nějaké pověření? Existují k tomu v zápisech nějaká usnesení?
Jeden z účastníků schůzky, předseda RRTV Václav Žák, tvrdí, že o personálních otázkách nepadlo ani slovo. Jenže jiné informace říkají o průběhu schůzky něco úplně jiného. Řešil se zde mimo jiné volební neúspěch ČSSD a viníci se hledali i v České televizi a Českém rozhlase. Padala tato jména: Janeček, Lambert, Šámal, Kasík, Konvalina. Diskutovala se i možnost jejich odvolání.
A co říká zákon? V případě členů RRTV nalistujme paragraf 7 zákona o vysílání:
Členové Rady vykonávají své funkce osobně a pro jejich výkon nesmějí přijímat žádné pokyny a instrukce ... Poslanecká sněmovna může navrhnout předsedovi vlády odvolání člena Rady z funkce ... dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nestrannost, nezávislost nebo nestrannost Rady.
V případě členů Rady ČT a Rady ČRo paragrafy 5 a 6 zákona o České televizi, respektive Českém rozhlase:
Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů
Poslanecká sněmovna člena Rady z funkce odvolá, narušil-li závažným způsobem důstojnost funkce člena Rady nebo dopustil-li se takového jednání, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce člena Rady.
Jestliže schůzka v Lidovém domě není flagrantním porušením mediálních zákonů, pak co už? Zbývá proto odpovědět na jednu jedinou otázku. Kdy Poslanecká sněmovna příslušné členy mediálních rad odvolá? Nebo snad pro ČSSD a její fámuly zákony neplatí?
26. 9. 2006, www.petrstepanek.cz