MÉDIA: Nebezpečná hra televize Prima
A tak nový litevský management, ve snaze zaznamenat před švédskými vlastníky z MTG alespoň nějaký úspěch, vsadil na zoufalý pokus vrátit do hry tzv. „očištění“ Primy od regionálního vysílání. S ním ovšem Prima už jednou neuspěla, když parlament při poslední novele zákona o vysílání takové řešení odmítl. Scénář je jednoduchý: Prima se s regiony „nedohodla“ na odpojovacích časech, a tak to navenek vypadá, že regionální televize od nového roku vstupují do „jejího“ vysílání uprostřed pořadů. Divák je právem naštvaný, že nemůže dokoukat detektivku, a nadává. Nahněvaný divák pak má být před zákonodárci hlavním argumentem, že je třeba Primu a regiony oddělit.
Slabé místo takového scénáře je ale v tom, že všichni zainteresovaní vědí, že regiony nevstupují do vysílání Primy, ale vysílají na základě právoplatně udělených licencí ve svém vlastním čase a naopak že je to právě Prima, kdo nedodržuje svoji licenční podmínku č. 33. Ta Primě přikazuje, aby svůj program strukturovala tak, aby nekolidoval s regionálním vysíláním. Jinými slovy: aby detektivku do programu nasadila tak, aby divák viděl i její konec, a ne aby končila v čase, který Primě nepatří. A zainteresovaní rovněž vědí, že Prima (dříve Premiéra) svoji licenci získala – jak je to černé na bílém napsáno v příslušném správním rozhodnutí – jako centrální program pro regionální televizní vysílání. Oddělit Primu od regionů by tedy bylo proti veškeré logice.
Televize Prima tak rozehrála nebezpečnou hru, na kterou může nejvíce doplatit ona sama. Argumentuje divákem a jeho zájmy, ve skutečnosti si ho ovšem vzala jako rukojmí. Za porušování licenčních podmínek jí může Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložit pokutu až ve výši pěti milionů korun. Za zvláště závažné a opakované porušování licenčních podmínek jí pak hrozí odejmutí licence.