16.4.2021 | Svátek má Irena


MÉDIA: Jak se pozná ksicht?

26.2.2009

Napsal to "ksicht", anebo "někdo s funkcí"? Tak se mě ptali před lety v novinách, když jsem jako šéf názorové rubriky nabízel nějaký článek. "S funkcí" byl člověk, jehož autorita se odvíjela od instituce, ve které byl zaměstnán. "Ksicht" byl sám o sobě dostatečně známý, aby mohl mít vlastní názor.

V éře internetu je být "ksichtem" mnohem jednodušší. Navíc každý na tom může pracovat. Dokonce na to téma vycházejí články nebo i celé knihy. Říká se tomu "selfbranding" neboli způsob, jak sám sebe udělat známou značku. "Ksichti" to mají jednodušší v kariéře i v životě.

Jak poznáte, jestli jste už "ksicht"? Podle jednoho amerického sociologa nejlépe na Googlu. Zadáte své jméno a kliknete. Za prvé: první výsledek musí být odkaz na stránku, která má něco společného právě s vámi. Za druhé: mezi prvními třemi odkazy musí být vaše heslo ve Wikipedii. A za třetí: v první desítce výsledků musí být odkaz na stránku, kterou jste sami vytvořili. Počítá se vlastní web, blog nebo i profil v sociální síti.

Nechci se chlubit, ale já už "ksicht" jsem. Jen v televizi to ještě nevědí. Byl jsme tam minulý týden v nějakém pořadu a zeptali se mě, co mají napsat do titulku. "Nestačí moje jméno?" zeptal jsem se se sebevědomím "ksichta". Podívali se na sebe a nic neřekli. V titulku pak bylo: "publicista".

I já jsem v novinách čas od času odevzdal článek, jehož autora jsme podepsali jako publicistu. Zní to dobře. Ale znamenalo to, že je bez ksichtu i bez funkce.

(Psáno jako sloupek pro slovenský deník Sme)

Převzato z blogu Extra se svolením autora.Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.