Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: Důležité zprávy si vás najdou

diskuse (0)
Jen konzerva plná starých mediálních návyků nenajde celé ráno ani minutu, aby se podívala na Facebook, Twitter nebo aspoň nějaký zpravodajský web. Věřili byste, že jsem místo toho listoval v pondělí u snídaně starými sobotními novinami? O jedné z největších zpravodajských událostí za mnoho let mě informovalo médium staré téměř století.
Jsem definitivně starý a odepsaný. Že je Usáma bin Ládin mrtvý, jsem se dozvěděl z rádia v autě. Ze zpráv! Jen konzerva plná starých mediálních návyků nenajde celé ráno ani minutu, aby se podívala na Facebook, Twitter nebo aspoň nějaký zpravodajský web. Věřili byste, že jsem místo toho listoval v pondělí u snídaně starými sobotními novinami? O jedné z největších zpravodajských událostí za mnoho let mě informovalo médium staré téměř století. Jsem digitální přistěhovalec, navíc sociálně vyloučený.

Neospravedlňuje mě ani to, že jsem ještě v zácpě na Nuselském mostě vymyslel upoceně vtipný komentář, který jsem publikoval na Twitteru („Česká televize dnes místo oblíbeného programu pro ženy zařadila mimořádně pořad Usama doma“) a o kterém pak iDNES.cz v poledne povšechně napsal, že se jím „Češi baví na Facebooku“. Děkuji za citaci, konečně jsem se tak stal jedním ze symbolů češství. Asi společně s utopenci a pomazánkovým máslem.

Takzvaní digitální domorodci se o Usámově konci dozvěděli samozřejmě ze sociálních médií, nejpravděpodobněji z mobilu. A nejen oni. Úžasným způsobem to ukazuje video z baseballového zápasu mezi newyorskými Mets a Filadelfií, na kterém je na záběrech z davu vidět, jak se lidé o smrti teroristy číslo jedna dozvídají z displejů svých telefonů. Nejdřív se tváří nevěřícně, mobily vzájemně „konzultují“ se svými sousedy a nakonec propukají ve skandování „USA“. Aneb v praxi představený můj oblíbený bonmot, jehož autorem je byznysmen Mark Cuban: „Když je zpráva dost důležitá, tak si mě sama najde.“ Američany si našla i na stadionu.

Amerika měla trochu lepší pozici, protože tam se zpráva začala vzhledem k časovému posunu šířit už večer, kdežto my v Evropě se ji dozvěděli až po probuzení. Přesto například anketa na serveru Futurum.cz ukázala, že se víc než polovina čtenářů dozvěděla o Usámovi také z Facebooku a Twitteru. Pochopitelně nejde vzhledem k zaměření média o žádný reprezentativní průzkum, nýbrž opravdu jen o anketu mezi digitálními domorodci, zejména teenagery a mladými lidmi do třiceti. Ti nezklamali a potvrdili jiné průzkumy, podle kterých víc než polovina z nich „kontroluje Facebook“ jako vůbec první věc po probuzení. Ano, ještě před návštěvou koupelny.

Ukázala se však i jiná věc, a totiž fakt, že sociální média sice zprávy distribuují, ale produkují je (tedy v tomto případě získávají a ověřují) stále zejména média stará. Twitter byl v pondělí veleben za to, že se zde informace o zabití Usámy objevila o dvacet minut dřív než například v New York Times. Je to vítězství nových nad starými? Ale kdepak. Autorem tweetu byl sice bývalý poradce někdejšího ministra obrany, ale žhavou informaci „z důvěryhodných zdrojů“ nezískal ani z vlády, ani ze CIA. Jak sám později (na Twitteru) napsal, jásat nad žurnalistickou nadvládou Twitteru je předčasné.

Odkud tedy tu informaci měl? Od nejmenovaného novináře z televize!

LN, 4.5.2011

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz