5.12.2020 | Svátek má Jitka


MÉDIA: Castro, americký konvoj a Zeman

14.5.2015

Umíte si představit ten mediální skandál, kdyby český prezident Miloš Zeman navštívil Kubu, přátelsky se setkal s Fidelem Castrem, vyzval svět ke zrušení sankcí proti komunistickému režimu a podpořil české investice v této zemi? Když totéž udělal francouzský prezident Francois Hollande, francouzská, ale i česká média informovala neutrálně či kladně.

Myslím, že typickým případem „selhání médií“ byl průjezd amerického konvoje z pobaltských států na základnu do Německa. Naprostá většina médií důsledně „vyvažovala“ názory na průjezd konvoje a ke každému kladnému názoru přidala názor záporný, agresivnější. Odpůrci konvoje pořádali tiskové konference a vypadalo to, že konvoj bude veřejností odsouzen jako nepřístojná „demonstrace síly“ a členové iniciativy „Ne základnám“ si budou lehat před konvoj na silnici. Opak byl pravdou.

Podobné je trvale negativní informování médií o činnosti prezidenta Miloše Zemana. Ne, že by Miloš Zeman nedával příčiny ke své kritice, neobhajuji například použití vulgarismů či kritiku Ferdinanda Peroutky, ale sleduji, jak některá média vytrhávají jeho věty z kontextu, jak upravují jeho mediální obraz či jak pokřiveně interpretují jeho činy. Přijede-li však Miloš Zeman na návštěvu některého regionu, plní sály a náměstí a lidé mu tleskají, podobně jako americkému konvoji.

Souhlasím s názorem, že existuje určitá skupina lidí, včetně mnoha pracovníků v médiích, kteří Miloši Zemanovi nikdy neodpustí, že není Karel Schwarzenberg. Nepřekvapivě to jsou mnohdy stejní lidé, kteří demonstrovali či podepisovali petice proti Václavu Klausovi a nosili na klopě placky „Klaus není můj prezident“, stejně jako dnes nosí placky „Zeman není můj prezident“.

Vidím v tom jakýsi demokratický deficit, trvale nesouhlasit s demokratickou volbou. Miloš Zeman je náš prezident, stejně jako Bohuslav Sobotka je náš premiér a nemusíme s nimi souhlasit, ale nic s tím neuděláme. Americký konzervativec Edwin Lawrence Godkin kdysi napsal slavnou větu: „V demokratických zemích představuje stát prostě tu stranu, která v posledních volbách získala většinu hlasů a která je v mnoha případech spravována lidmi, jimž by nikdo nesvěřil do péče svého potomka, ani by je neustanovil správci svého majetku.“

Trvalé nerespektování Godkinovy věty, v tomto případě neustálá mediální dehonestace českých prezidentů, přispívá k bourání řádu, k destrukci systému. Sundávání portrétů prezidentů ve školách, což je již několik let oblíbeným sportem ředitelů škol, má další negativní vliv na naši mládež. Nejdřív jsme ve školách sundali kříž s Kristem a nahradili jsme ho prezidentem, teď odstraňujeme prezidenty, ale neklademe si otázku, zda žákům nějaká autorita zůstane.

Autor je senátor za ODSAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.