KORONAVIRUS: Jan Blatný v Událostech, komentářích
Jan Blatný byl pozván k interview do Událostí, komentářů a moderátor Michal Kubal se ho snažil nachytat. Nepodařilo se mu to.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný zažil ve své funkci již leccos, počínaje podpisem proti vládě Andreje Babiše a samozřejmě průběhem pandemie v Česku. V úterý 26. ledna byl pozván do Událostí, komentářů a měl téměř půlhodinový prostor vysvětlit své názory na současný průběh pandemie. Předesílám, že Blatný vystoupil, alespoň co jsem mohl „na dálku“ posoudit, v roušce a moderátor Michal Kubal také. Už jsme zažili „kritiku“, například od novináře MfD na tiskové konferenci po jednání vlády, že Blatný „nejde příkladem“ a nenosí respirátor. Právě to je ona naprosto nešťastná politizace pandemie. Nicméně diskuse Kubala a Blatného byla zajímavá a stojí za to se k ní alespoň krátce vyjádřit.
Nejprve Kubal pustil záznamy vystoupení Blatného z nedávné minulosti, které se týkaly přechodu Česka do 5. stupně PES. Jak známo, Česko přešlo do nejvyššího stupně po Vánocích, a Kubal se ptal, zda to nebyla chyba. Blatný před Vánoci prohlásil, že chce nechat proběhnout Vánoce alespoň trochu v „normálním“ stavu a lidem, kteří si třeba dokonce pořídili i test a chtěli navštívit své staré rodiče, toto umožnit. Kolem Silvestra a zejména počátkem ledna se pak naplnily nemocnice a to byl důsledek vánočních setkávání. Osobně se domnívám, že to byl zejména důsledek toho, že se lidem na Vánoce a Silvestra vůbec do nemocnic nechtělo, ale to je jen můj názor. Blatný prohlásil, že své rozhodnutí převést Česko do nejpřísnějšího režimu PES po Vánocích považuje i zpětně za správné.
Velká diskuse proběhla kolem odchodů několika lidí z ministrova okolí, včetně koordinátora očkování a náměstka ministra. Velká Kubalova kritika se týkala i toho, že koordinátor očkování byl na ministerstvo přijat na „půl úvazku“ a Blatný o této pozici tvrdil, že vyžaduje nasazení 24 hodin denně. Ministr prohlásil, že administraci úvazku zařizovalo právní oddělení. Dodávám jen, že žádný z nás nesmí pracovat na několikanásobek úvazku a maximální výše je tuším 1,5 úvazku. Proto zřejmě onen koordinátor, někde již zaměstnaný na plný úvazek, mohl dostat jen onu půlku úvazku navíc, pokud nechtěl opustit své stávající místo. Navíc s očkováním probíhá stejná politizace jako s vlastní pandemií. Můžeme se tedy dočíst, že jsme „pod průměrem“ EU, a když se člověk podívá na statistiky, zjistí toto: Velmi napřed je pouze Izrael (46 %), SAE (27 %), Velká Británie (11 %) a USA (7 %), země EU jsou na tom podobně s tím, že mají naočkováno kolem 2 % populace. Kritizují navíc servery, které nepokrytě fandí „proevropské“ politice, a právě EU postupuje až na výjimky jednotně a nejpomaleji. Vše se ale hodí k tomu, aby se česká vláda stala předmětem kritiky.
Nakonec se velkým tématem diskuse stal počet zemřelých. Kubal představil statistiku ke konci roku 2020, z níž vyplývá, že počet zemřelých s „covidem“ byl jen 10 000 osob, zatímco proti průměru posledních let zemřelo o 17 000 osob víc. Podle Kubala proto, že statistiky úmrtí s covidem jsou nepřesné a podhodnocují počet zemřelých s covidem. Blatný se vrátil k tomu, když ve sněmovně vysvětloval čísla zemřelých s tím, že se musí ještě provést důkladná analýza příčin úmrtí, protože zřejmě až dvě třetiny zemřelých měly vážnou diagnózu ještě před infekcí covidem. Nabízí se proto vysvětlení, na které ostatně upozorňovala řada lékařů, a to že lidé s vážnými diagnózami odkládali buď ze své vůle nebo z obav před covidem pravidelné kontroly a jejich zdravotní stav se zhoršil natolik, že je již nebylo možné v nemocnicích zachránit. Do úvahy se musí vzít i napjatá situace ve společnosti a psychika lidí. Jsou pod neustálým tlakem „hororových informací“ a to se prostě musí ve společnosti projevit.
Považuji současného ministra Jana Blatného za člověka na svém místě. A podtrhuji jeho slova, že se každý stát se situací pere, jak umí, a že výsledek bude ve většině států, co se statistik týče, velmi podobný. A přesně to potvrzují i světové statistiky.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz