4.5.2024 | Svátek má Květoslav


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

13.8.2011

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden na mediální krajině?

Souběh dvou podobných voleb v české a rakouské veřejnoprávní televizi. V rakouské ORF byl znovu, tedy na druhé pětileté období, potvrzen ve funkci intendanta, jak se tam říká generálnímu řediteli, jednapadesátiletý Alexander Wrabetz, a sice z 35 hlasů dostal 29, to znamená ještě víc než v minulém období. A podobně u nás byl ve stejný den zvolen jako předseda Rady České televize dvanácti z patnácti hlasů pětasedmdesátiletý dramatik Milan Uhde, který byl zejména v posledních třech letech, kdy byl členem Rady, známý jako ostrý kritik České televize i způsobu, jak fungovala dosavadní Rada vedená panem Jiřím Baumbrukem a kde velké slovo měla Helena Fibingerová. Obě volby byly do jisté míry překvapivé.

Proč byly, podle vás, překvapivé?

V Rakousku už proto, že byl vůbec někdo do této funkce zvolen podruhé. Před panem Wrabetzem ve funkci pokračoval jen jeden intendant, ale překvapivé je toto zvolení i proto, že byl podezírán z blízkosti k sociálním demokratům a že není schopen zajišťovat nestranné zpravodajství. Podobně se ale vyčítalo jeho předchůdkyni Monice Linderové, že měla blízko k lidovcům. Ta mimo jiné i kvůli tomu nebyla podruhé zvolena. Napojení pana Wrabetze na sociální demokracii, s kterou se měl údajně domlouvat na obsazení diskusních pořadů, se nepodařilo prokázat, a proto dostal hlasy nejenom od obou velkých stran: lidovců a sociálních demokratů, ale i od zelených. V Rakousku jako v jiných starých veřejnoprávních televizích platí, že o hostech si výhradně rozhoduje redakce zpravodajství a publicistiky a politici si nemohou a nesmějí klást požadavky. Když účast někdo odmítne nebo se pokusí klást požadavky, zůstává jeho židle prázdná, moderátor to oznámí a divák o tom ví. Wrabetzův mandát je nyní velmi silný.

A totéž lze říci i o novém předsedovi Rady České televize...

Ano! Mandát pana Uhdeho je skutečně velice silný, jeho kritické názory jsou známé jak uchazečům o post ředitele, tak mediálním odborníkům a veřejnosti. Proto lze plně důvěřovat jeho slovům, že žádný favorit na toto křeslo předem neexistuje. Pan Uhde bude mít velkou šanci prosadit změnu, protože nyní mají do 22. srpna šanci se přihlásit do konkurzu i ti, co si donedávna mohli myslet, že jejich šance právě kvůli jejich nezávislosti jsou velmi malé, a navíc bude mít silnou podporu zejména odborné veřejnosti, která je dlouhodobě s úrovní České televize hrubě nespokojená. Jak mi pan Uhde sám řekl, pokusí se na Radě prosadit, aby volba byla zcela transparentní, tedy aby i projekty uchazečů, kteří se dostanou do závěrečného kola, byly veřejně přístupné, to znamená buď na Radě k nahlédnutí, nebo nejlépe aby byly vystavené na webu. Do druhého kola se může dostat až pět uchazečů. Přihlášky všech budou otevřeny 23. srpna za přítomnosti notáře a i volba v následujících dnech bude veřejná. Milan Uhde chce být nadále k České televizi velmi kritický a hodlá skončit s praxí, kdy Rada fungovala jako prodloužená ruka generálního ředitele: chce Radě vrátit kontrolní funkci, kterou má mít ze zákona. Zároveň by se měla Rada pokusit spolu s vedením ČT definovat veřejnou službu a teprve z toho by měly vyplynout změny, které by se týkaly všech čtyř kanálů.

Autor je novinář a spisovatel