8.5.2024 | Den vítězství


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

3.4.2010

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Dvě informace. První vysílala ve středu Česká televize, která zjistila, že loni byl zjištěn alkohol v krvi u 27 000 řidičů, ale jen asi 13 000 z nich bylo potrestáno, 14 000 řidičů s alkoholem v krvi zůstalo nepotrestáno, protože případy, které nejsou uzavřeny do jednoho roku, jsou nebo budou promlčené. To ukazuje na značnou míru lajdáckosti a zřejmě i korupce mezi úředníky státní správy a justice a znehodnocuje práci policistů v terénu. Česká televize tuto informaci získala rešerší: srovnala policejní statistiky s registrem bodového systému. Státní správa či přesněji řečeno její kontrolní orgány takové srovnání nebyly schopné učinit nebo dokonce možná považují takový stav za normální, což by bylo skandální.

A druhá informace pojednává o čem?

Druhá zpráva pochází z Německa, z hamburského více než sto let starého nakladatelství Jahreszeiten, které patří dvaašedesátiletému Thomasi Ganskemu, který byl do minulého týdne považován za jednoho z vydavatelů staré školy. Vydává kromě ženských časopisů typu Für Sie a Petra i magazíny pro náročnější jako Merian a Der Feinschmecker, od kterých nechtěl okamžitý zisk a nějaký čas na nich i prodělával. Kromě toho vlastní prestižní nakladatelství Hoffmann und Campe a další aktivity. Jenže, protože v roce 2009 mu klesly podle posledního odhadu čisté příjmy z inzerce o 36 procent a prodaný náklad jen v posledním čtvrtletí minulého roku o 8,6 procent, rozhodl se k nejradikálnějšímu kroku a ze svých deseti časopiseckých redakcí propustil všechny redaktory, což je 70 lidí. Nechal si v každé redakci jen šéfredaktory, editora a artdirectora a pár dalších nejnutnějších lidí, kteří budou muset zajistit chod časopisů pouze s externisty. Ušetří tedy za platy, sociální odvody a nájem. Že na tom bylo toto vydavatelství špatně, na to ukázalo již loňské opatření, kdy na posledních pět měsíců byly redaktorům zkráceny platy o deset procent a oni chodili do práce jen na čtyři dny. Nakladatel ušetřil milion eur.

Takhle ale přece v sousedním Německu už vypadají redakce regionálních deníků dávno…

Ano, to máte pravdu, tam již za minulé krize v letech 2001 až 2003 propustili všechny redaktory, ale lokální noviny neměly nikdy moc velký vliv a občané to tolerovali. Tentokrát dochází poprvé k rozpuštění redakcí společenských a odborných časopisů, které ovlivňují nesrovnatelně větší čtenářskou obec a spoluvytvářejí kulturu národa. Odchod kompetentních redaktorů bude mít za následek snížení úrovně těchto médií a uvolní se tak prostor pro PR agentury, které budou snáze moci manipulovat se spotřebiteli, aniž je bude někdo kontrolovat. Na to už nebude čas ani lidé.

A jak tyto dvě informace spolu souvisejí?

Pokud touto cestou půjdou i další časopisecké redakce, kontrolní role zbude už pouze na prestižní noviny a newsmagazíny a veřejnoprávní média. Jejich role ve společnosti poroste, protože to už budou jen tato média, která budou mít kvalifikované síly a čas na podobné rešerše, kterou předvedla Česká televize. Protože všechny podobné trendy dorazí do Čech jen s jistým zpožděním, měli bychom být na to připraveni a Českou televizi si hýčkat. Zvlášť proto, že u nás prestižní noviny neexistují a všude se enormě šetří.

Autor je novinář a spisovatel