Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

diskuse (21)
Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Nedůslednost, s kterou se v médiích zachází s kauzami viz tento týden expremiérovo dovolená a schůzky s lobbisty a šéfem firmy ČEZ v Toskánsku a dopis předsedy vlády Jana Fischera ministryni Daniele Kolářové. V obou případech jde o nediskrétnost či špehování. V jednom případě část médií přijala slovník politiků, kteří hovoří o neoestébáckých metodách a sledování zmíněných lidí na ostrově Monte Aregentario a v druhém případě zase jde o zveřejnění obsahu dopisu, který leží ještě neotevřený na stole paní ministryně, která je na dovolené. Nad touto okolností se nikdo nepozastavil. Například Právo se otevřeně přiznává, že kopii dopisu má k dispozici a vůbec se za to nestydí. A i žádný politik, pokud vím, se proti této indiskreci neohradil.

O čem to svědčí?

Rozhodně o tom, že se média nechala zaplést do předvolebních hrátek a nejsou schopná pozorovat události s odstupem a chladnou hlavou, zabývat se podstatou a ne okoličnostmi. V prvém případě jde přece o to, že v ideální demokracii existuje dělba moci a dělba rolí, a proto by měla existovat mezi politiky a byznysmeny čínská zeď: jedni určují pravidla a druzí podle nich musí jednat. Aby tato pravidla nebyla moc tvrdá a neohrožovala tuzemské podnikatele, používají podnikatelé lobbisty (prostředníky), kteří se snaží ovlivnit konečné rozhodnutí politiků, ale ti se musí chovat podle etického kodexu či zákona o lobbingu, který v každé zemi přesně vymezuje jejich působnost i odměny a i prostory, v kterých se mohou v parlamentech pohybovat. Na dodržování těchto pravidel dbají profesní komory, média, občanská sdružení, policie a nakonec rozhodují o vině a trestu soudy. Toto u nás neexistuje, a proto vzniká důvodné podezření, že za výhody jsou politici a jejich strany placení přes své lobbisty. Fotografie, které mají média k dispozici, mají toto napojení ilustrovat.

V druhém případě jde evidentně o záměrný únik informace, který má nejspíš zabránit dalším nestandardním krokům v justici v režii tzv. justiční mafie exministra Němce, místopředsedy Kučery a paní státní zástupkyně Vesecké. V obou případech jde tedy o skutečnosti tzv. veřejného zájmu.

Vaše interpretace tedy naznačuje, že se nejen měří různým metrem, ale že v obou případech jde o bohulibou činnost, je to tak?

Tak rozhodně dvojím metrem se měří, ale problém je právě v tom, že v těchto případech, a to v obou, nejde ani o bohulibou činnost, ani o neoestébácké metody, ale spíše o zoufalé činy nejspíš bývalých policistů, státních úředníků a novinářů. Ti – jak o tom často hovořil náš asi nejznámnější investigativní novinář Josef Klíma – jsou v neobyčejně těžké situaci, do různých kauz více vidí, ale současně ví, že policie nekoná. Zároveň jsou občany, diváky i čtenáři silně tlačeni do toho, aby za situace, kdy nekoná policie, státní zastupitelství či soudy, suplovali jejich roli, i když je to často na hranici minimálně etiky. Přeci kdyby u nás platil jako jinde zákon o lobbingu, nebylo by o čem psát, a kdyby kroky paní ministryně Kovářové nevzbuzovaly tak přímočaře podezření, že jen zametá stopy po selhání státního zastupitelství a justice, která byla v případě pana Čunka pod silným tlakem politiků, jak říká tento týden v Respektu František Korbel, bývalý náměstek ministra spravedlnosti a dnešní šéf Legislativní sekce Úřadu vlády ČR, tyto kauzy by vůbec neexistovaly. Na vině je tedy neochota prosadit jasné zákony, které by znemožnily existenci neprůhledných transakcí a všech zájmových mafií a které by nepoctivé lobbisty přivedly před soud. Právě proto byl vydán zrovna v těchto dnech z Kanady do Německa Karlheinz Schreiber, který v devadesátých letech zajišťoval nepoctivým způsobem přísun peněz kancléři Kohlovi do pokladny CDU a hrozí mu podle médií trest podnětí svobody ve výši osmi až deseti let. Našemu lobbistovi panu Janouškovi, který má v bance v Zürichu kolem 220 milionů korun, jak nám sdělili Švýcaři, dle politiků žádný trest nehrozí, ač podle médií k jeho kontu mají přístup i dva magistrální úředníci.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá...

Veronika Rodriguez
20. 7. 2024

Kvůli úmorným vedrům, která v posledních letech sužují Česko, už podle odborníků umírají v průměru...

Jan Adamec
20. 7. 2024

Spojenecká Operace Overlord 6. června 1944 znamenala otevření západní fronty v Normandii. Operace...

Zbyněk Petráček
20. 7. 2024

Před týdnem zažila Amerika pokus o atentát na Donalda Trumpa, dnes je 80. výročí pokusu o atentát...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, kurl Lenka Kuřilová
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz