4.5.2024 | Svátek má Květoslav


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

31.1.2009

Co vás zaujalo, pane Hvížďalo, tento týden v médiích?

Jak málo se média bijí za svou svobodu, i když jim mezinárodní organizace nabízejí argumenty jak vystupovat proti cenzurním praktikám našich politických elit.

Tento týden totiž respektovaná mezinárodní organizace Reportéři bez hranic se sídlem v Paříži, která bedlivě kromě jiného hlídá svobodu novinářů v celém světě, vydala na svém webu zprávu, v níž tvrdě odsuzuje novelu trestního řádu v České republice, která by novinářům měla mimo jiné zakázat zveřejňovat policejní odposlechy. V tištěných médiích byla zatím zmínka jen v Právu.

Mohl byste posluchačům nejprve připomenout, o co v tomto poslaneckém návrhu šlo?

Samozřejmě, minulý rok vyšel z dílny poslance Marka Bendy z ODS přílepek k trestnímu řádu, kterým se má zamezit zveřejňování odposlechů, a skoro bez povšimnutí prošel Sněmovnou. Naštěstí neprošel v Senátu, který návrh 11. prosince 2008 vrátil do Poslanecké sněmovny. V Senátu ho navrhly vypustit tři orgány horní komory. Proti se postavil i předseda mediální komise Senátu Jiří Oberfalzer, rovněž z ODS, protože takový paragraf považuje za, cituji: „Účelový a nadbytečný. Novelu zbytečně zatěžuje kontraverzním tématem, které nebylo v původním záměru navrhovatele.“ Proti přílepku se postavila dále i kompletní komise pro ochranu soukromí a ústavně-právní výbor Senátu. Místopředseda Senátu Petr Pithart (zvolený za KDU-ČSL) zase připomněl, že utajované odposlechy by mohly vést k vydírání odposlouchaných. Proti se postavila i většina šéfredaktorů renomovaných médií.

Připomeňme, že přílepek má zabránit médiím zveřejňovat odposlechy před tím, než by byly případně použity u soudu. Médiím by při překročení zákazu hrozil trest až ve výši pěti let a pokuta by mohla dosáhnout pěti milionů korun.

A jak svůj protest zdůvodňuje organizace Reportéři bez hranic?

Cituji: „Ve stávající podobě by zákon závažně podkopal právo informovat a být informován, stejně jako ústavou zaručené právo šířit zprávy a informace. Omezil by zdroje informací a vytvořil vážnou překážku investigativní žurnalistice. Evropská unie musí reformami zákonů o médiích jít příkladem. Nade vše ostatní by měla zajistit, aby přijímané zákony posilovaly individuální svobodu místo omezování prostoru pro pátrání.“ Reportéři bez hranic dále vyzvali českou vládu, která nyní vede jako předsednická země Evropskou unii, aby s ohledem na blížící se evropské volby od prosazování sporného návrhu odstoupila. V prohlášení stojí: „Novely zákonů o médiích musí respektovat evropské demokratické standardy.“

Vzhledem k tomu, že minule ve Sněmovně bylo pro tuto novelu 149 poslanců a k přehlasování Senátu stačí 101 poslanců, měla by média upozorňovat mnohem silněji veřejnost na tento problém, aby vytvořila na své poslance dostatečný tlak a novela Sněmovnou neprošla. Byla by to další ostuda pro Českou republiku. Takováto novela by jen podporovala klientelismus a prorůstání kriminálního polopodsvětí s byznysem a politiky.

Autor je novinář a spisovatel