21.10.2021 | Svátek má Brigita


JANEČEKLEAKS: Vstanou noví Bretschneiderové

27.12.2010

V ruchu blížících se vánočních svátků a doznívající Drobilovy aféry prošel téměř bez povšimnutí článek Jaroslava Plesla o předsedovi představenstva společnosti RSJ, a.s., Karlu Janečkovi, uveřejněný na serveru iHned.

Finančník Janeček zakládá Nadační fond proti korupci, z nějž chce financovat "investigativní činnost jednotlivců" a odměňovat ty, "kteří se nebudou bát hledat důkazy a vystoupí proti ekonomicky významné korupci ve veřejné správě". Honoráře nebudou podle Janečka zanedbatelné, mohou prý jít až do statisíců. Prvním takovým finančně odměněným má být Libor Michálek, který pomocí tajně pořízených nahrávek upozornil na možnou korupci ve Státním fondu životního prostředí.

Poslední kapkou, která pana Janečka k založení protikorupčního fondu přiměla, bylo prý uzavření koalice ODS-ČSSD na pražském magistrátu. Finančník ji shodně s dryáčnickým Janem Krausem považuje za "prasárnu". Ať už si o pražské koalici myslíme cokoliv, nutno panu Janečkovi připomenout, že vznikla na základě výsledku demokratických voleb. Pokud tedy neříká totéž o vládní koalici ODS, TOP 09 a VV, která rovněž odsunula vítěze voleb do opozice, bylo by vhodnější, kdyby mlčel. Jinak totiž popírá principy demokratické soutěže.

On má pan Janeček s demokracií vůbec problém. Jistě se s ním shodneme na tom, že korupce podrývá ekonomiku a ochuzuje nás všechny, neshodneme se ale v tom, jakými prostředky proti ní máme bojovat. Janeček totiž proti úplatkářství hodlá použít tajné agenty z řad naší společnosti. Na požádání je vybaví skrytým nahrávacím zařízením, miniaturní kamerou či fotoaparátem a za pomoci těchto uvědomělých (nebo pouze ziskuchtivých?) občanů bude shromažďovat nahrávky rozhovorů a ofocené či jednoduše ukradené materály, které pak (podle svého uvážení) umístí na internet. Je otázka, jak bude nakládat s dokumenty, jež budou v různém stupni utajení - dostanou-li se mu do rukou, pochopitelně.

Tříčlennou správní radu, která bude na fond dohlížet, povede pan Janeček sám a zbývající dva členy triumvirátu vybere rovněž sám. Hlavním kritériem mu přitom bude, že půjde o "maximálně důvěryhodné osobnosti". Což posoudí... inu, kdo jiný než pan Janeček.

Karel Janeček chce bojovat proti korupci zajímavým způsobem. Vytvoří síť tajných agentů, kteří se budou pohybovat na všech úrovních státní správy a kteří mu budou nosit své poznatky. Chapadla této chobotnice se ale roztáhnou mnohem dál, vždyť korupce se týká státních úředníků stejně jako soukromých firem. Ty přece obyčejně stojí na druhé straně úplatkářského řetězu. Takže se tajní agenti budou zřejmě rekrutovat i z prostředí podnikatelské sféry. To bude radosti na Starém bělidle!

Potíž, a velká, je v tom, že na potírání kriminality včetně úplatkářství už v naší republice máme instrumenty právního státu - policii včetně protikorupčního útvaru, státní zástupce a soudy. Pomiňme nyní otázku jejich kvality, úspěšnosti a nezávislosti na politicích a vezměme v úvahu fakt, že tyto složky státní moci vznikly na demokratických principech a jsou vždy kontrolovatelné.

Jako protipól tedy působí snaha pana Janečka o profízlovanou společnost tvořenou na jedné straně ustrašenými lidmi bojícími se pronést jediné slovo a ukázat jediné lejstro a na straně druhé přičinlivými tajnými policajty šmírujícími celé své okolí, donášejícími na ně a dle rozmaru vrchnosti v podobě jednoho finančníka odměňovanými. A protože doba pokročila, už si nebudou narozdíl od Haškova Bretschneidera zapisovat své poznatky na manžety, ale pohodlně je budou nahrávat, filmovat a fotit. Shromážděný materiál odevzdají panu Janečkovi a ten rozhodne, co se má uveřejnit a co zůstane skryto v jeho trezoru za účelem případného pozdějšího využití. Způsob onoho využití bude záležet opět na panu Janečkovi (bude to vydírání? získávání zakázek tímto způsobem namísto uplácení? očernění za účelem likvidace konkurenční firmy za pomoci nejmenovaných novinářů z nejmenovaného deníku?). Marná sláva, o peníze jde vždy až v první řadě a pan Janeček je hlavně finančník, teprve potom filantrop a bojovník proti úplatkářství.

Nicméně soudě podle ohlasu pod výše zmíněným článkem lze se obávat, že většina národa bude tomuto jedinému spravedlivému a vyvolenému tleskat. Není to přitom tak dávno, co byla spoustě lidí trnem v oku agentura ABL nynějšího ministra Víta Bárty - přestože ji před vstupem do politiky opustil a předal svému bratrovi. Ve srovnání se sítí tajných fízlů pana Janečka je ovšem Bártova společnost naprosto transparentní a křišťálově průhledná. Nelze tedy než konstatovat, že Karel Janeček se pokouší za pomoci svých peněz vrátit naši společnost do doby, o níž jsme si mysleli, že dávno minula. Do doby domovních důvěrníků, uličních výborů, Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti a anonymních udání adresovaných místním organizacím KSČ. Do časů práskačů a závodních organizací ROH, které posílaly hromadně podepsané rozhořčené dopisy bolševickým vůdcům a žádaly v nich co nejpřísnější potrestání protisocialistických živlů.

Oproti někdejší roztříštěnosti orgánů komunistické strany a Sboru národní bezpečnosti to bude mít pan Janeček mnohem jednodušší - všechna udání se budou soustřeďovat rovnou v jeho rukách. Inu, není nad pokrok!Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.