12.5.2021 | Svátek má Pankrác


INTERNET: Viagra ničí alpské ledovce

4.5.2009

"Myslím, tedy jsem," je slavný výrok neméně slavného filozofa Descarta. Ještě před ním se na toto téma vyjádřil sv. Augustin z Hippo, který pravil:"Pochybuji, tedy jsem." Osobně se domnívám, že kdyby oba filozofové žili v dnešní době, jejich rčení by znělo nějak takto: "Dostávám spam, tedy jsem."

Prodloužení erekce a zvětšení prsou

Jenom málokomu z nás se podaří, aby nevyžádaný e-mail s podobnou nabídkou nenašel ve své schránce. V jednom z nepravidelných záchvatů sebemrskačství jsem na jeden den pokusně vypnul spam filter na mailovém serveru, a tak jsem si mohl pokusně ověřit, že opravdu přes 90 % mailů tvoří spam.

Na druhou stranu, kromě pokusů o hacknutí mého počítače přes e-mail (na Linuxu tyto hrozby můžu ignorovat), jsem valil oči na to co ve světě vůbec existuje za věci. A nějak mi nedocházelo, k čemu to je dobré, tedy kromě zahlcení mailové schránky - na podobné nabídky přece nemůže naletět ani negramotný německý ovčák po mozkové obrně.

Spam, spam a zase spam

Traduje se, že slovo spam pochází od názvu konzervy lunchmeatu vyráběné od 30. let minulého století až dodnes. Za války a po ní se Britům začal tenhle landšmít přejídat. Nevím, jestli tento "haš" baštili i všichni z M.A.S.H, ale do podvědomí veřejnosti se dostal díky skeči Monty Pythonů, kdy na jídelním lístku restaurace je jenom spam, spam a zase spam.

Počátky spamu se táhnou hluboko do minulosti internetu a jestliže tehdy platilo, že rozesílat spam je nevychované, dnešní spammeři jsou už vážnou hrozbou.

Klimatická hrozba

Spam ale není problémem jenom v rámci IT. Podle nedávno zveřejněné studie společnosti McAfee je masové rozšíření spamu hrozbou i pro celosvětové klima. Spam nás stojí každoročně 33 TWh (terra watt hodin, tedy 33.000.000.000.000 Wh) - potřebovali bychom tedy přibližně 3 temelínské atomové elektrárny, abychom energeticky utáhli práci s nevyžádanou poštou.

Jeden nevyžádaný e-mail zatíží ovzduší 300 miligramy CO2, což zhruba odpovídá ujetí 1 metru autem. Energie, zbytečně vyplýtvaná v této oblasti, by dokázala pokrýt spotřebu 2,5 miliónu domácností, což je plus mínus počet domácností u nás.

Energožroutův koláč

Když se podíváme, jak jsou rozděleny energetické nároky od vytvoření a poslání spamu až k jeho likvidaci v koši konečného uživatele, tak přes polovinu energie se vyplýtvá právě na straně konečného uživatele.

Provoz běžného e-mailového účtu vyprodukuje za rok cca 131 kg CO2 a z toho skoro čtvrtina připadá na spam. Odhaduje se, že díky použití protispamových opatření se ročně ušetří závratných 135 TWh energie (více jak 10 Temelínů). Pokud by byla každá e-mailová schránka typu state-of-the-art, bylo by možno dosáhnout 75 % úspory, tedy cca 25 TWh ročně, uvádí zpráva společnosti McAfee "Carbon Footprint of Spam" (Uhlíková stopa spamu).

Spamové emise

Že se nejedná jenom o plané výpočty dokazuje případ, kdy koncem roku byly od internetu odstaveny servery společnosti Mc Colo, jeden z hlavních zdrojů spamu na internetu. Objem nevyžádané pošty poklesl o 70 % a tento pokles byl znát. Nejvyšší "spamové emise" jsou pochopitelně ve státech s vysokým počtem lidí používajících internet, jako jsou USA, Indie, Čína.

Možná je blízko doba, kdy budou v ranním zpravodajství vedle emisí oxidu síry a dusíku a dalších škodlivých plynu či polétavého prachu, uváděny i průměrné emise spamu.

Co s tím

Pokud jste přesvědčeni, že lidmi produkovaný CO2 je zodpovědný za globální oteplování, logicky vám musí vadit, že nikým nevyžádané nabídky Viagry produkují tuny CO2, zatímco ledovce v Alpách i jinde mizí před očima.

A i kdyby ne, spam vás stojí čas i peníze. Volte tedy uvážlivě, u koho budete svoji schránku mít, kdo dokáže opravdu dobře spam filtrovat. Dobré filtrování znamená, že vám přijdou jenom vyžádané zprávy, a to všechny, protože kromě zahlcení schránky spamem je nejvetším konzumentem času a energie hledání očekávané zprávy ve spamovém koši.

Nicméně je to válka - zatímco se vyvíjejí stále účinnější protispamové nástroje, spameři nespí a vyvíjejí stále účinnější taktiku, jak tato opatření překonat.

A nejsou to jenom e-maily

Poslední dobou se mi stává, že se spam neomezuje pouze na e-mailovou komunikaci. Začíná chodit i přes ICQ anebo Skype. Možná by mohli věrozvěsti globálně otepleného náboženství udělat konečně něco užitečného, a to pochytat a zavřít všechny spammery. Jenomže místo toho od nich spíše dostavám do schránky nevyžádané dopisy o brzkém konci světa díky nadprodukci CO2.

www.emag.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.