20.4.2021 | Svátek má Marcela


INTERNET: Cenzura na FB

7.11.2018

Na populárním Facebooku vzniklo nové, orwellovské „Ministerstvo pravdy“

Aby to nebylo pouhým výkřikem do tmy, posloužím konkrétním a ověřitelným příkladem. Minulý týden jsem uveřejnil na FB velmi střízlivé hodnocení diskusního pořadu J. Soukupa na Barrandově. Vůbec mě nenapadlo, že by jej cenzoři na FB mohli vnímat jako kontroverzní nebo dokonce agresivní. Jak jsem se ale mýlil! Aby si ctěný čtenář mohl udělat svůj vlastní názor, ten status vypadal přesně takto:

FB

O co vlastně šlo (pokud jste sami neviděli): Jaromír Soukup si pozval do živého pořadu pět čelních představitelů romských organizací a dal jim široký prostor k prezentaci jejich názorů na romskou problematiku. Byl opravdu více než korektní, spíše vstřícný. Jeho pozvaní respondenti naopak mluvili velmi nekonzistentně, nelogicky a někdy dokonce, jako v případě pana Rusenka, agresivně. Udělal jsem si svůj názor a ten jsem dokonce ani nespecifikoval, jen jsem se zeptal přátel, co si o té diskusi myslí oni. A v tom byl problém. Cenzoři na FB zřejmě usoudili, že z této části věty se dá implicitně vyvodit záměr dehonestovat jednu celou etnickou skupinu, a tak mi dali stop na tři dny. Na otázku PROČ se nikdo nenamáhal přes moje urgence odpovědět. Je to pro mě zajímavé poučení. Pokud se příště nevyjádřím o „romských představitelích“ jen v pozitivním duchu, někdo z jejich lobbistických organizací mě udá cenzorům a ti mě zablokují. Na Facebooku zřejmě vzniklo jakési „Ministerstvo pravdy“, zcela v orwellovském duchu, a tam o správnosti nebo závadnosti názoru rozhoduje jakási zcela anonymní skupina „liberálních demokratů“, která není nikomu odpovědná a nemá povinnost nikomu své názory a postoje zdůvodňovat.

Jednoduchý závěr je asi tento: V naší zemi je povoleno vulgárně, sprostými slovy urážet presidenta, jednotlivé politiky a vůbec kohokoliv s pravicovými názory, ale vyjadřovat se kriticky k chování „romského etnika“ a jeho představitelů je zapovězeno a okamžitě trestáno. Nejde jenom o politiku. Pokud na FB uveřejníte nějakou nahatou fotku anebo dokonce i pornografickou karikaturu, tak to klidně projde, ale když zveřejníte notoricky známou fotografii mladé Merkelové v rouše Evině, následuje okamžitě blok na tři dny.

Základní otázka tedy zní: KDO HLÍDÁ HLÍDAČE?

Kdo jsou ti anonymní lidé, kteří si osobují právo posuzovat, který názor je správný a který škodlivý? Samozřejmě, nic proti tomu, aby byly blokovány příspěvky agresivní, rasistické, nenávistné - ale blokovat názory jenom odlišné? Někdo asi namítne, že Facebook je soukromou společností, která má svoje názory a pravidla. Na druhé straně tato organizace už se stala věcí tak velkou a veřejnou, že je nutné o jejích postupech diskutovat. Mluvil jsem s několika velmi vzdělanými, sečtělými uživateli Facebooku a ti vyslovili prakticky stejný názor a obavu. Není ta facebooková cenzura až příliš podobná působení cenzurní organizaci ze „socialismu“? Kam se to řítíme?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.