4.5.2024 | Svátek má Květoslav


HOKEJ: Rusko vítá hokejového bosse

16.2.2023

Co že se to nyní děje ve světovém hokeji? Popravdě, jsem trochu v šoku. Někdejší dlouholetý předseda Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel, velmi uhlazený, lehce servilní a na první pohled značně konzervativní pán, teď získal ruské občanství a spolu s pasem i většinový podíl ve firmě na produkci jablek v Krasnojarské oblasti. Třiasedmdesátiletý Švýcar se přitulil ke Kremlu, vítejte do elitního klubu příznivců Vladimíra Putina, pane Fasele! Potkáte tam tak velké osobnosti (co do hmotnosti nesporně) jako jsou Gérard Depardieu či Steven Seagal.

Faktem je, že Fasel se svými sympatiemi k Rusku nijak netajil, o možnosti získání ruského pasu hovořil již před dvěma lety na kongresu IIHF v Petrohradě. Tehdy ovšem podmiňoval nabytí občanství osvojením plynulé ruštiny. V úterý běloruská nezávislá agentura Nexta přinesla na svém Twitteru informaci, že svazek s autokratickým Putinovým režimem byl definitivně posvěcen. Ani válečný stav ho neodradil.

A nezůstalo jen u rudého pasu s dvouhlavou orlicí. Fasel údajně získal 54% podíl ve společnosti Alma Holding, která se věnuje produkci jablek. Zbývající podíl vlastní s režimem propojený oligarcha a jeden z nejmocnějších mužů v Rusku Gennadij Timčenko, do jehož portfolia spadá rovněž plynárenská společnost Novatek či petrochemický podnik Sibur Holding. Není to náhoda.

Oba tyto muže spojuje vztah k hokeji. Fasel byl hlavou IIHF v letech 1994-2021, Timčenko je zase šéfem KHL a prezidentem klubu SKA Petrohrad. A asi není překvapením, že figuruje již od roku 2014 na sankčním seznamu USA a od loňské invaze Ruska na Ukrajinu i na listině nežádoucích osob pro Evropskou unii a Velkou Británii.

No a teď se podívejme zpět do relativně nedávné historie, abychom některé události možná trochu lépe pochopili a viděli je poněkud v jasnějším světle. Stačí například mistrovství světa konané v Běloruském Minsku v roce 2014. Proti Lukašenkovu totalitnímu režimu se přitom už tehdy mnozí vymezovali (mimochodem, zajímavý souběh vzhledem k termínu anexe Krymu), ale nestačilo to. René Fasel si s diktátorem bodře potřásl rukou a nechal se s ním několikrát vyfotografovat jako s dobrým přítelem, což tehdy také leckoho pobouřilo.

Když se ale Bělorusko mělo v roce 2021 znovu chopit pořadatelství, René Fasel už se spálil. Čekal dlouhé dny a týdny, odkládal rozhodnutí, deklamoval, že politika do sportu nepatří. A dost možná by se nakonec šampionát v totalitním Bělorusku konal, nakonec se ale ozvali sponzoři. Ti hlavní. Škoda auto zaslala jednoznačný vzkaz, že pokud se bude Mistrovství světa konat v zemi, kde je intenzivně potlačována svoboda projevu i svoboda shromažďování, kde jsou lidé často bezdůvodně zavíráni a také mučeni kvůli tomu, že si dovolí například vyjít do ulic a prezentovat jiný, než jediný správný názor.

A toho už se René Fasel zalekl, protože příkladem Škody Auto se nechaly inspirovat další desítky partnerů a sponzorů. Teprve 19.ledna se ledy pohnuly vpřed a IIHF oznámila odebrání pořadatelství Bělorusku. Šampionát se nakonec celý odehrál bez přítomnosti fanoušků (vinou epidemie covidu) v Lotyšsku, přestože byly i nabídky spolupořadatelství ze Slovenska, Litvy či Dánska.

Před ruským vpádem na Ukrajinu z funkce odešel (tyto dvě události nikterak nespojuji), takže nemusel znovu rozhodovat, tentokrát o šampionátu přímo v Rusku.

Docela by mě zajímalo, jakými argumenty; byl vždy velmi mluvný a výmluvný; by obhájil válečné šílenství, rozpoutané přítelem Putinem na Ukrajině.

Uhlazený a mazaný diplomat René Fasel říkal totiž pokaždé to, co druhá strana chtěla slyšet. Ale vycházelo to. On to byl, kdo dojednal přítomnost hráčů z NHL na olympijských hrách v Naganu, Salt Lake City, Turíně a...Rusku. Určitě musel cosi tušit o bezprecedentních podvodech s krevními vzorky během i před Zimními olympijskými hrami v Soči, na které se přišlo až mnohem později, ale byl diskrétní a nechal si to pro sebe. To lze ovšem jen těžko objektivně zhodnotit.

Ale vydat se z bohatého Švýcarska (navíc to neměl při svých příjmech vůbec zapotřebí) směrem do válčícího Ruska, to musíme ocenit – buď jako příklad velké odvahy a nebo spíše pořádné pitomosti. Osobně bych se přidržel té druhé varianty, nicméně absolutně nepochybuji o tom, že Fasel bude v Rusku prožívat harmonický a komfortní podzim života, daleko od nějaké války, která se ho přece netýká, zatímco řadoví Rusové se budou prát o bochník chleba. Švýcar René Fasel rozhodně není žádným bláznivým a zarytým rusofilem, momentálně spíše ruským jablkovým kmotrem.

Kdyby Putin padl, možná by Fasel musel ze svého luxusu malinko slevit – ale on by si rychle poradil. Jsou lidé, kteří vždycky ví, kudy jít a kde a na čem vydělat a René Fasel mezi ně neoddiskutovatelně patří.

Že se nepochybně stane důležitou součástí ruské propagandy, s tím bývalý šéf Mezinárodní hokejové federace zcela evidentně žádný problém nemá.