Pondělí 19. ledna 2026, svátek má Doubravka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Žijeme v socialismu, demonstrujeme proti kapitalismu

"Spekulujete s naším životem" hlásají transparenty davu před sídlem Evropské centrální banky. Hněv davů se obrací proti finančníkům, bankéřům a politikům. Obviňují je z chamtivosti, z nemravných zisků a z toho, že miliony lidí kvůli nim žijí v chudobě. Demonstruje se proti boháčům, proti nízké solidárnosti s chudými, proti konzumnímu způsobu života a proti kapitalismu.

Kapitalismus přitom zažil jen krátké okamžiky při plném vědomí. Drtivou část svého života prožívá v umělém spánku. Stará se o něj tým socialistický mediků, kteří regulují jeho dýchání a omezují metabolické funkce. Tento tým socialistických pečovatelů však jde ještě dál. Vydávají se za blízké příbuzné kapitalismu a maskují realizaci svých socialistických vizí jeho vůlí. A když se ukáže, že jejich rozhodnutí byla mylná, všechno svedou na kapitalismus. Davu se předhodí bezvládné, v umělém spánku udržované tělo.

Žijeme v bludném kruhu. Socialisté volají po omezení a regulaci trhu (kapitalismu), ale ten, kdykoli začne fungovat, okamžitě vzbuzuje ambice socialistů jej řídit a usměrňovat. Díky jejich omezením, díky přebujelosti státu (EU) jako pečovatele a díky minimální důvěře v tržní prostředí jsme minimálně my v Evropě tam, kde jsme. Téměř každé rozhodnutí Evropské unie z posledních let jde zcela proti principům kapitalismu – svobodě, volné soutěži a tržnímu prostředí.

Demonstranti v ulicích vidí jedinou možnou cestu k nápravě v regulacích bohatství a bohatých. Místo toho, aby volali "vzbuďte kapitalismu" volají "vypněte mu dýchací přístroj"! Chudoba jedněch není způsobena bohatstvím druhých, stejně jako něčí neschopnost není způsobena schopností jiného. Je to mnohem jednodušší. Budeme se mít lépe jen tehdy, když opět uvěříme v sílu svobody a schopnosti jednotlivce. Když řekneme dostatečně hlasitě dost těm, kteří nám slibují pomoc a peníze v nouzi, do které bychom se nikdy nedostali, kdyby nám je předtím nesebrali.

Článek převzat z TerezaKakosova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky

 

Ivo Fencl
19. 1. 2026

Autor není zcestovalý, jak přiznává, i když třeba Itálii a Francii třikrát navštívil.

Aston Ondřej Neff
19. 1. 2026

Víkendový kongres ODS skončil podle očekávání.

Lubomír Stejskal
19. 1. 2026

V civilizovaném světě se tomu říká vydírání. Vlastně nejen. Také výpalné. T

Lubomír Čevela
19. 1. 2026

V rámci Green Dealu existují tři základní nástroje zpoplatnění emisí CO₂

Tomáš Guttmann
19. 1. 2026

Nikdo nechápe, proč se prezident tak obsesivně zabývá Turkem.

Pavel Kohout
19. 1. 2026

Německý ministr financí Lars Klingbeil nedávno vyzval k nové éře „evropského patriotismu“ s cílem...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2026

Prezidenta Petra Pavla v pondělí ve Vatikánu přijme papež Lev XIV., s nímž by česká hlava státu...

Vilém Svoboda, ČTK
19. 1. 2026

Hned šest českých tenistů vyrazí na kurty během pondělního programu Australian Open. Úvodní kolo už...

Max Pluhař
19. 1. 2026

Nejhorší železniční nehoda ve Španělsku za více než deset let si vyžádala nejméně 39 mrtvých a 152...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2026

V Horoměřicích u Prahy hořel v neděli rodinný dům, škoda je odhadnutá na 20 milionů korun. Jeden...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz