24.9.2021 | Svátek má Jaromír


GLOSA: Záletní poslanci?

24.1.2007

Média i politici donekonečna omílají, že nová vláda staví na přeběhlících a bude nestabilní. Uvědomil jsem si, jak je snadné tomuto klišé podlehnout. Kdy je vlastně poslanec přeběhlíkem? Jak se to pozná? Je to počtem? Jeden ano, dva ano… jednadvacet asi už ne, jedině snad jako masoví přeběhlíci. Postojem? Má jiný názor, ve sporu s (politickou) vírou jednou, dvakrát, opakovaně, vyzpytatelně, nevyzpytatelně? A co svědomí? Politik neuznávající potrat ho prostě nepodpoří, to nemůže - je to názorový přeběhlík?

Přeběhlík v původním slova významu byl člověk, který opravdu v podstatě zradil. Základ "zběh" to napovídá. Aniž by to kdo tušil, dotyčný opustil domovské řady a přešel k nepříteli, kterému začal posluhovat. Tím oslabil své druhy. Za svůj skutek očekával nějaké prebendy - od odpuštění nějakých skutků po hmotné či finanční statky. Změna postoje u něj byla tedy v přímé souvislosti s prospěchem, nikoli s názorovým postojem.

Jsou oba socdem poslanci přeběhlíky? Odejít z partaje nechtěli, jednoho sice vyloučili, ale jeho vůle to nebyla, druhý se odejít nechystá. Žádný ani neoznámil, že by socdem program měnil za pravicový, dokonce svou podporu omezili jen na vyhlášení důvěry vládě. Jsou proto přeběhlíky?

Jak si vlastně ti, co je přeběhlíky nazývají, ustanovení nové vlády představovali? S výjimkou velké koalice, která by počtem svých hlasů i při nekázni poslanců sama sebe schválila (ale jak by asi mohly dva tak neslučitelné politické programy fungovat?) bylo třeba vždy najít podporu jinde. Jak to, že se tato podpora neoznačovala termínem přeběhlíci? Ani menšinová vláda by se bez "přeběhlíků" neobešla - jenže by jich bylo tolik, že by se jim tak už neříkalo a "konstruktivní poslanci" by byli na světě.

Shrnuto: přeběhlík je jen produkt pejorativního zoufalství politiků a sterilnosti myšlení novinářů. Možná by mediální touhu po úderném označení uspokojil termín "záletník". Ten přece de facto setrvává na stávajících hodnotách, v tomto případě rodinného krbu, a jen si občas odskočí podpořit hodnoty jiné. Ani toto označení však není dokonalé - jedno odskočení záletníka nedělá...

Gentlemanův deníčekKolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.