Úterý 13. ledna 2026, svátek má Edita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Ve vesmíru eurovoleb

Proč vidí své šance i malé party ze sociálních sítí

Máte-li vsadit na to, že nějaká malá strana získá mandáty ve volbách do sněmovny či Senátu, tak váháte. Znáte přece případy, kdy malí těsně propadli či naopak těsně překročili pět procent. Ale volby do Evropského parlamentu se vymykají. Už proto, že území celého Česka tvoří jeden volební obvod a účast bývá nízká, takže lze uspět i s malým počtem dobře motivovaných hlasů. Ukázkou jsou Svobodní, řazení mezi skutečně malé party, ještě daleko pod TOP 09, lidovce či STAN. Kdybyste sázeli na jejich úspěch ve volbách do sněmovny či Senátu, zlomíte nad nimi hůl. Ale v eurovolbách před pěti lety získal mandát Petr Mach.

Takové úvahy se honí hlavou, přijde-li řeč na voliče v kampani před eurovolbami letos v květnu. Jistě, voliče hlavního proudu moc neberou, těžko říci, kolik jich vůbec přijde. Ale argument o síle nevelkých, leč dobře motivovaných part může platit. Stejně jako argument o jednom volebním obvodu, kde lze rozvíjet velká celostátní témata – pro běžné voliče jinak odtažitá – i na venkově. Právě těmto podmínkám vyhovují voliči trénovaní ve virtuálním světě sociálních sítí a médií.

Skončily časy, kdy Facebook byl pokládán za nástroj kulturní levice. Její úspěch inspiroval i soupeře. Když zjistili, jak lze uspět s pocity, s tím, jak se kdekdo stylizuje do oběti diskriminace, razí na Facebooku svou agendu i své stesky. „O svůj podíl na lákavé diskriminaci se hlásí i pravice s pojmy jako christianofobie,“ píše německý novinář Matthias Heine. „V zápase o kulturní hegemonii to není první taktika převzatá od nepřítele.“ Jde-li o volby, tito zápasníci mají největší šanci právě v klání o Evropský parlament.

LN, 5.3.2019

Miloslav Grundmann
13. 1. 2026

Rozhodnutí prezidenta Pavla je důsledek smysluplného čtení ústavy.

Aston Ondřej Neff
13. 1. 2026

Rýsuje se jakési řešení turecké krize.

Uzay Bulut
13. 1. 2026

Křesťané jsou pronásledováni ve všech zemích s muslimskou většinou

Jan Ferenc
13. 1. 2026

Tuto minulou sobotu ve věku 90 let umřel Erich von Däniken.

Tomáš Vodvářka
13. 1. 2026

Naše politická scéna je všechno jiné, než šeď všedního dne.

ČTK, Lidovky.cz
13. 1. 2026

Kostarická tajná služba DIS v úterý oznámila, že se dozvěděla o plánu zavraždit tamního prezidenta...

Lidovky.cz, ČTK
13. 1. 2026

Tři duely nabídl úterní program hokejové extraligy. Úvodní dohrávku 39. kola zvládla lépe Mladá...

Josef Kopecký
13. 1. 2026

Bývalý premiér a končící předseda ODS Petr Fiala vyčetl před hlasováním o důvěře vládě ANO, SPD a...

Josef Kopecký
13. 1. 2026

Vláda Andreje Babiše, která se opírá o 108 poslanců ANO, SPD a Motoristů sobě, žádá poslance o...

Lidovky.cz, ČTK
13. 1. 2026

Státní plavební správa v úterý uzavřela labskou vodní cestu v úseku od hranic s Německem (SRN) ke...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz