12.5.2021 | Svátek má Pankrác


GLOSA: Sputnik, nebo smrt

12.4.2021

Vstali noví bojovníci – na barikádě vakcín

Kdyby byl našinec konspirátorem, mohl by si pomyslet, že spor o vakcínu Sputnik vymysleli sociologové. Jak jinak by získali tak velký vzorek populace, jejíž vyhraněné tábory vylezly na barikády a mydlí se po hlavách Sputnikem? Ale protože je našinec opatrným skeptikem, vidí za tím zdejší pappenheimské. Českou verzi názorové barikády, na níž Anglosasové bojují o hnutí MeToo! či BLM. Někdo by řekl, že je to prašť jako uhoď. Máme se hádat o to, zda se někdo kdysi namaskoval za černocha, či o Sputnik? Jiný by namítl, že u Sputniku jde o záchranu lidských životů. To je fakt, ale jak už to na barikádách bývá, je to fakt zatím jen hypotetický. Vedeme totiž spor o kůži medvěda, který ještě běhá po lese.

Ten spor se líčí jako armagedon, válka Dobra a Zla. Pro jeden tábor už slovo Sputnik a fakt, že ta vakcína je ruská, ztělesňuje ďábla. Stačí nahlédnout do novin: Arenberger je ministrem Sputniku; Konec ministra jako válka o Sputnik?; Podporuje Sputnik. Pro druhý tábor Sputnik ztělesňuje idol a výhrady k němu provinění proti národní cti. I proto prezident Zeman připsal Janu Blatnému spoluodpovědnost za oběti covidu. Na kubánské „Socialismus, nebo smrt“ ten tábor odpovídá heslem „Sputnik, nebo smrt“. Sokové tasí protiruskou propagandu, někdy až připomínající tu před osmdesáti lety, a racionalita pláče.

Odmítači Sputniku nemusí o té vakcíně vědět nic – stačí jim, že je ruská. Jako by Američané po odstavení raketoplánů nelétali na ISS ruskými Sojuzy. Jako by o výrobě Sputniku ve svých zemích nejednaly s Ruskem vlády Německa a Rakouska. Fanatici Sputniku zase nemusí vědět nic o certifikaci léčiv a realitě jejich velkovýroby – k cejchu zrádce jim stačí fakt, že někdo uvažuje, místo aby hned tleskal.

Zvláštní situace. Česko i Německo jsou ve skluzu v očkování, a proto se rozhlížejí po dalších šancích včetně Sputniku. Ale zatímco Německo uvažuje, jak to provést regulérně, v Česku se hádáme, kdo je ďábel a kdo spasitel.

LN, 9.4.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.