20.10.2020 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Skauti, olympiáda a pár facek

17.8.2012

Většina lidí na této planetě sledovala - organizačně velice zdařilé - LOH z Londýna. Jednou z nejvíce sledovaných atletických disciplín vždy byla, je a bude mužská stovka.

Letos měla relativně dramatickou předehru. Než fenomenální Jamajčan Usain Bolt vyběhl ke své zlaté obhajobě, přistála za sprintery pivní láhev. Úmyslně hozená jedním darebákem, o fanouškovi zde asi nemožno mluvit.

Alkoholem posilněného hlupáka, jenž ji na dráhu mrštil, nejdřív zpacifikovala nizozemská olympijská medailistka v judu, následně pak anglická policie.

Edith Boschová, bronzová medailistka v judistické kategorii do 70 kilogramů, údajně darebákovi nejprve vrazila několik políčků a posléze jej předala policistům. Toto její chování se setkalo s pozitivní odezvou jak dalších diváků, tak i medií. Sympatie k tomuto jejímu činu chová i autor tohoto komentáře.

Nizozemka Boschová má možná štěstí, že nežije v České republice, respektive, že zmíněnou fackovací "svépomoc" neaplikovala u nás. Krajský soud v Brně před dvěma týdny zrušil čtyřměsíční podmíněný trest osmadvacetiletému skautskému vedoucímu z Mikulova, který před dvěma léty bránil svěřené děti na skautském táboře ve Skaličce u Tišnova na Brněnsku před zlými opilými výtržníky.

Skautský tábor napadla v noci skupina šesti opilců. Vtrhli do stanů, močili na ně, verbálně útočili na děti a tropili další výtržnosti. Vedoucí, dle protokolu, volal třikrát marně policii. Protože agrese výtržníků pokračovala, začal děti i tábor bránit sám s kolegou. Okresní soud pro Brno-venkov za to vedoucího skautského tábora potrestal čtyřmi měsíci vězení, které podmínečně odložil na rok. Rozsudek naštěstí zrušil nadřízený krajský soud. Nicméně dva roky nejistoty a chození po soudech skautskému vedoucímu asi – gentlemansky řečeno – na náladě nepřidalo.

Ještě štěstí, že bronzová judistka nafackovala darebákovi v Británii a ne v Česku, možná by namísto tréninku na příští olympiádu či mistrovství Evropy chodila po soudech.

Autor je právní publicistaAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.