19.6.2021 | Svátek má Leoš


GLOSA: Proč za metanol nestíhali Šlachtu?

3.5.2018

Dvoudílný TV film Metanol byl dobře natočen. Atraktivní popis průšvihu s desítkami mrtvých. Zbytečná smrt mnoha a mnoha lidí byla důsledkem především hlouposti a bezskrupulózní snahy po maximalizaci zisků několika hlupáků.

Na tehdejší aféře s ilegální výrobou a distribucí alkoholu mne těch pár let zpět zaujalo několik věcí, kterých se nynější film dotkl bohužel jen okrajově.

Třeba, jak je možné, že Březinovi (filmoví Dubinovi) na rozdíl od těch pučmidrátů, kteří byli původci jedovaté směsi s metanolem, si vesele „podnikali“ ve velkém, zcela ilegálně a navzdory všem represivním orgánům státu?

Jak je možné, že ani policie, ani celníci, kteří jinak honí jednotlivé domácí „paliče“ na Horňácku, nebo Valašsku na nic nepřišli? Proč neodhalili nic ze struktury, v níž musely fungovat stovky lidí?

Jak to bylo s těmi originálními kolky? Kdo a za jakých podmínek je producentům pajcovaného alkoholu dodával?

Proč se ten slavný Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením svého tehdejšího ředitele Roberta Šlachty nevěnoval tomu, co má v popisu práce – tedy „odhalování organizovaného zločinu“? (Řečnická otázka - já vím, sledoval tehdy kabelky Jany Nagyové…)

A proč následně ministr vnitra a ministr financí neodvolali nejvyšší policejní a celní představitele, když to do září 2012 (podle těchto složek) vypadalo, že se tu žádný ilegální alkohol neprodává? Ačkoliv jen objem způsobené škody u Březiny dosáhl více než 6 miliard. Byznys v miliardách korun, to není míchání patoků v garáži. Ani co se týká výroby, ani co se týká skladování a distribuce, ani co se týká legalizace výnosů z takových obchodů.

Třeba se tomu někdy v budoucnu někdo z filmařů bude věnovat hlouběji.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.