19.10.2021 | Svátek má Michaela


GLOSA: Přežije kutilství?

8.10.2021

I v éře IT je manuální zručnost nenahraditelná

Některé věci považujeme za dané, ale ony takové nejsou. Třeba banální fakt, že i v dospělosti pijeme mléko. Tu novinku přinesla až neolitická revoluce. Statisíce předchozích let se lidé živili tím, co našli či ulovili. Až domestikace skotu nás evolučně změnila: zejména Evropané jsou schopni trávit mléčný cukr i v dospělosti, ale třeba Číňané ne. Může být takovou nesamozřejmostí i kutilství?

Kutilství je schopnost opatřit si vlastními silami to, co v rozvinuté civilizaci zajišťuje trh či stát. Češi jsou pokládáni za národ kutilů. Chcete mít originální a šik oblečení, když v obchodech není? Ženy si šily, pletly, háčkovaly samy. Chcete používat cirkulárku, když se nedá koupit? Muži si je vyráběli kutilsky. Chcete si vytvořit vlastní paralelní vesmír? Češi si budovali chatové osady skýtající soukromí i před režimem fízlů.

Zdejší kutilství ilustrovalo ekonomiku nedostatku a politiku dohledu nad společností v časech nesvobody. Ale to není úplná odpověď. Jak říkají badatelé ze Sociologického ústavu AV: kdyby tomu tak zcela bylo, proč kutilství nezaniklo před třiceti lety? Mají pravdu, kutilství nezaniklo, jen se posunulo na profesionálnější úroveň. Už není alternativou ekonomiky nedostatku, ale může být satisfakcí za pocity nenaplnění – třeba v práci, ve vlastní důstojnosti, v sebedefinici muže či ženy. Leč přežívá a v jistých situacích se vystavuje na odiv. Ještě je v paměti, jak s příchodem covidu stát nařídil povinné roušky, aniž by zajistil jejich distribuci, a lidé si pomohli kutilsky. Nebo jak rektor ČVUT zveřejnil kutilský návod, jak si vyrobit ochrannou masku. Nebo jak čeští vědci a technici kutilsky vyrobili plicní ventilátor.

Má-li tato společnost nějaký kutilský gen, není daný jednou provždy. Kutilství se předává z generace na generaci, příkladem rodičů či okolí. Nemůže se manuální zručnost, motor všeho kutilství, v digitálním světě dětí vytratit? Je to důležitá otázka pro rodiče i pedagogy. Loňský rok ukázal, že je důležité, aby kutilství přežilo i v éře IT.

LN, 6.10.2021Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.