12.8.2022 | Svátek má Klára


GLOSA: Policejní zločin

4.3.2013

Otec mladého muže, který si bez dovolení "půjčil" jeho drahé a rychlé auto, jistě ani v nejhorším snu nemohl tušit, že nahlášením tohoto skutku Policii ČR přijde nejen o to auto, ale i o svého syna.

Naprosto diletantská policejní akce ve stylu americké filmové honičky vyústila v tragedii. Výsledkem je mrtvý sedmnáctiletý kluk, jehož "strašlivým proviněním" bylo to, že si bez dovolení půjčil tátovo auto, devět zraněných naprosto nevinných lidí a osm poško­zených vozidel.

Jenom v naprosto debilních a nevěrohodných kriminálkách střílejí policisté při proná­sledování podezřelého uprostřed ulice plné lidí, kdežto ti "správní" vědí, že za zranění nebo dokonce za smrt náhodného kolemjdoucího mohou jít sami na dlouhá léta do vězení.

Vzhledem k tomu, kolik lidí u nás neustále jezdí bez dokladů, s alkoholem a drogami v těle a kolik jich ani v nejmenším nerespektuje dopravní předpisy, posuďme reálnou nebez­pečnost mladíkova jednání. V zásadě byla minimální. Kluk se chtěl prostě projet pěkným au­tem. Bohužel, bez otcova dovolení.

Takže po prvním neúspěšném policejním pokusu o jeho zastavení stačilo nechat ho být a nesmyslným pronásledováním ho nevyprovokovat k šílené, jeho i ostatní účastníky silnič­ního provozu ohrožující jízdě. Naši silniční "kovbojové" se však rozhodli ho dostat. Za kaž­dou cenu. Nepředstavitelně vysokou.

Skutečnost, že auto nejdříve sledovala bezpečnostní agentura, svědčí o tom, že vůz byl vybaven sledovacím zařízením. Nebyl tedy žádný důvod k akčnímu policejnímu zákroku, navíc prováděnému na zaplněné dálnici. Stačilo jen si počkat, až mladík sám někde opustí dálnici a na vhodném - z hlediska bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu vhod­ném - místě ho zablokovat. O tom, že policie má k dispozici i vrtulníky schopné nenápadně sledovat vozidlo ze vzduchu, ani nemusím mluvit.

Každý "silový" policejní zásah má vycházet z hlediska přiměřenosti, které bylo v tomto případě zásadním způsobem porušeno. Všichni policisté, kteří se na této akci podíleli, se do­pustili trestného činu veřejného ohrožení a měli by být tvrdě potrestáni. Nechci se totiž dožít toho, že mne nebo někoho z mých blízkých zabije člověk pronásledovaný policií proto, že na skle neměl vylepenu dálniční známku.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!