9.8.2022 | Svátek má Roman


GLOSA: Neodpovědnost vítězí

15.9.2012

Co asi má v hlavě člověk, který při práci na cirkulárce odstranil její bezpečnostní kryt a po nešťastném klopýtnutí si uřízl ruku?

Co asi mají v hlavě mladí motorkáři, kteří na extrémně silných strojích rozbíjejí svá těla při haváriích ve vysokých rychlostech?

Co asi mají v hlavě řidiči, kteří si posilněni alkoholem po návštěvě diskotéky naloží do malého auta osm mladistvých pasažérů, aby pak po zběsilé jízdě o několik kilometrů dále těžce havarovali?

Co asi měl v hlavě muž z Prahy, kterého v pátek – tedy po několika dnech masivní in­formační kampaně - hospitalizovali ve všeobecné nemocnici na Karlově náměstí s otravou metylalkoholem na úrovni 2,8 promile?

Co asi měla v hlavě dívka, kterou rovněž v pátek přijali do nemocnice s otravou tento­krát naštěstí klasickým alkoholem, kterého měla v krvi neuvěřitelných více než šest promile?

Vzhledem k tomu, že můžete tento článek číst před dvaadvacátou hodinou, zdržím se odpovědi. Však vy víte, jaké slovo použít.

Tím, že se dokážeme vcítit do situace jiných lidí a prožívat s nimi jejich radosti i ne­štěstí se lišíme od většiny zvířat. Proto i těmto vlastní vinou na zdraví postiženým a ná­kladně léčeným lidem upřímně přejeme brzké uzdravení.

Poněkud jiný postoj však můžeme zaujmout za situace, když si uvědo­míme, jak obrov­ské množství peněz ze společného "měšce" nás všechny léčení v mnoha přípa­dech naprosto neodpovědných lidí stojí (sanitky, výjezdy policie, náročné a často i opalo­vané operace, dlouhodobé léčení postižených, policejní vyšetřování, soudy), a jaké důsledky bude mít spo­třebování tak obrovského množství peněz, například jen ze zdravotního pojiš­tění, pro ty ostatní – pro lidi odpovědné.

Ve středečním večerním televizním zpravodajství byl spot o ženě s roztroušenou sklerózou, které drahý lék pomohl k jejímu návratu do práce i do života. Nyní dostala a spolu s ní i řada dalších, stejně nemocných lidí, zprávu, že tento lék již nebude zdravotní pojišťovnou hrazen. Nejsou peníze. V pátek pak pronikly na veřejnost informace o tom, že například Všeobecná zdravotní pojišťovna se propadla do několikamiliardové ztráty a začíná omezovat platby zdravotnickým zařízením. Do oblasti zdravotní péče se blíží obrovská krize.

A navíc právě v této chvíli leží na jednotkách intenzívní péče téměř dvě desítky lidí, z nichž někteří budou s vysokou pravděpodobností alkoholici, otrávených požitím metylal­koholu, kdy celkové náklady na jejich léčbu lze odhadnout na minimálně milión korun denně.

V bouřlivé diskusi k této glose mi jistě vyčtete bezcitnost, ale nebudete mít pravdu. Mně jde o spravedlnost. Mají být ze společných peněz bezplatně ošetřeni a dlouhodobě lé­čeni prokazatelně neodpovědní jedinci, mnohdy strůjci svého zdravotního poškození a často dokonce "neplatící účastníci" zdravotního pojištění? Já tvrdím, že ne. Měli by všechny ná­klady uhradit buď přímo, nebo z plnění soukromě uzavřeného a soukromě placeného úrazo­vého pojištění. Jinak bude čím dále častěji nastávat situace, že na péči pro ne vlastním za­viněním nemocné lidi už peníze nebudou.

Z toho všeho vyplývá jediné: Ze současné "zdravotní daně" by se co nejdříve mělo stát skutečné zdravotní pojištění s individuálními bonusy a malusy. Aby konečně mohli "vítězit" ti odpovědní!