16.10.2019 | Svátek má Havel


GLOSA: Letuška a ústavní činitel. Najdi rozdíl

7.10.2009

Nic pro bulvár, nic pro sexisty ani pro feministky. Už proto, že v obou skupinách jsou zastoupena obě pohlaví. Oficiální název letušky je palubní průvodčí, což připouští oba rody (neutrum je nepravděpodobné). Jen technická poznámka – všechny další údaje jsou vztaženy k české realitě. Globální srovnání provedeno nebylo.

Co mají společného? Pro oba je obvykle jejich práce naplněním životního snu. Oba pracují ve ztrátových firmách. Ta Její asi skončí v roční ztrátě kolem 2 miliard korun, ta Jeho v mínusu cca 200 miliard.

Rozdíl začíná v kvalifikaci a možnostech uplatnění. Zatímco Ona je produktem globální doby, on je výrazně lokální až regionální. Letušky se na svou práci dlouho a náročně připravovaly, jsou schopny pracovat téměř kdekoli, jsou vybaveny profesionálními znalostmi i jazykově pro většinu států (snad s výjimkou vnitrostátních linek v Číně), letadla jsou skoro všude dvou základních značek, pro které byly vyškoleny, jsou vychovány v zásadě respektu k požadavkům klienta – pasažéra. Z podstaty profese jsou týmovými hráči. Letušky jsou většinou odkázány na svůj plat, nepravidelný režim práce a její fyzická i psychická náročnost příliš vedlejší pracovní aktivity nepodporují, uplácet letušku nikomu nepřijde účelné. Ústavní činitelé omezili svou přípravu na výběr času a místa, kde se vyskytli ve vhodný moment rozhodování o prebendách, jsou schopni svou profesi vykonávat pouze v mezích českých a moravských humen, mimo jiné i z důvodů jazykové (ne)výbavy, přeškolení na jiný systém je téměř vyloučené, o klienta (voliče) se zajímají jen v čase voleb, obvykle tedy jednou za čtyři roky Jsou spolkem sólistů, kteří vytvářejí jen přechodné a účelové aliance. Díky pracovnímu režimu i zákonům nemají vedlejší příjmy omezené, od těch, které nepřímo plynou z hlavní činnosti jako jsou různé dozorčí rady, po výkon původní profese, kterou pohodlně stíhají, přes či včetně podnikání nebo konzultační činnosti. Stále hovoříme jen o příjmech registrovaných.

Peníze a odměna za práci jsou důležité pro oba. O Jejím platu rozhodují nepřímo výsledky firmy a přímo management, o Jeho platu rozhoduje nezávisle na čemkoli On sám či Jemu rovní.

Čas krize či recese přináší omezení a tím i zkoušku loajality. Její firma se v zájmu přežití rozhodla, že sníží Její plat o 25 %. Letuška má ráda svou práci a své aerolinky. Je zřejmé, že v krizové době dá přednost perspektivě před momentální výhodou. Akceptuje snížení. Ústavní činitel také cítí, že jeho země je v problémech. Pod heslem „každý něco pro vlast“ si tedy sám sníží odměnu za práci. Učiní tak v míře odpovídající stupni jeho loajality k zemi a k voličům. Sníží si polovinu odměny a to o ohromující 4 %, s přihlédnutím k vynechané složce tudíž celkem své příjmy od státu o 2 %. Ostatní snižovat nemá důvod. Ztráta Její firmy činí 1 % ztráty té Jeho. Snížení Jejího platu je 13x větší než Jeho, přičemž Jeho další příjmy jsou nedotčeny.

Rozdíl je v tom, že letušky by psychotesty na ústavního činitele včetně testu integrity složily.

Autor pracuje v oblasti komunikace
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.