21.10.2020 | Svátek má Brigita


GLOSA: Letuška a ústavní činitel. Najdi rozdíl

7.10.2009

Nic pro bulvár, nic pro sexisty ani pro feministky. Už proto, že v obou skupinách jsou zastoupena obě pohlaví. Oficiální název letušky je palubní průvodčí, což připouští oba rody (neutrum je nepravděpodobné). Jen technická poznámka – všechny další údaje jsou vztaženy k české realitě. Globální srovnání provedeno nebylo.

Co mají společného? Pro oba je obvykle jejich práce naplněním životního snu. Oba pracují ve ztrátových firmách. Ta Její asi skončí v roční ztrátě kolem 2 miliard korun, ta Jeho v mínusu cca 200 miliard.

Rozdíl začíná v kvalifikaci a možnostech uplatnění. Zatímco Ona je produktem globální doby, on je výrazně lokální až regionální. Letušky se na svou práci dlouho a náročně připravovaly, jsou schopny pracovat téměř kdekoli, jsou vybaveny profesionálními znalostmi i jazykově pro většinu států (snad s výjimkou vnitrostátních linek v Číně), letadla jsou skoro všude dvou základních značek, pro které byly vyškoleny, jsou vychovány v zásadě respektu k požadavkům klienta – pasažéra. Z podstaty profese jsou týmovými hráči. Letušky jsou většinou odkázány na svůj plat, nepravidelný režim práce a její fyzická i psychická náročnost příliš vedlejší pracovní aktivity nepodporují, uplácet letušku nikomu nepřijde účelné. Ústavní činitelé omezili svou přípravu na výběr času a místa, kde se vyskytli ve vhodný moment rozhodování o prebendách, jsou schopni svou profesi vykonávat pouze v mezích českých a moravských humen, mimo jiné i z důvodů jazykové (ne)výbavy, přeškolení na jiný systém je téměř vyloučené, o klienta (voliče) se zajímají jen v čase voleb, obvykle tedy jednou za čtyři roky Jsou spolkem sólistů, kteří vytvářejí jen přechodné a účelové aliance. Díky pracovnímu režimu i zákonům nemají vedlejší příjmy omezené, od těch, které nepřímo plynou z hlavní činnosti jako jsou různé dozorčí rady, po výkon původní profese, kterou pohodlně stíhají, přes či včetně podnikání nebo konzultační činnosti. Stále hovoříme jen o příjmech registrovaných.

Peníze a odměna za práci jsou důležité pro oba. O Jejím platu rozhodují nepřímo výsledky firmy a přímo management, o Jeho platu rozhoduje nezávisle na čemkoli On sám či Jemu rovní.

Čas krize či recese přináší omezení a tím i zkoušku loajality. Její firma se v zájmu přežití rozhodla, že sníží Její plat o 25 %. Letuška má ráda svou práci a své aerolinky. Je zřejmé, že v krizové době dá přednost perspektivě před momentální výhodou. Akceptuje snížení. Ústavní činitel také cítí, že jeho země je v problémech. Pod heslem „každý něco pro vlast“ si tedy sám sníží odměnu za práci. Učiní tak v míře odpovídající stupni jeho loajality k zemi a k voličům. Sníží si polovinu odměny a to o ohromující 4 %, s přihlédnutím k vynechané složce tudíž celkem své příjmy od státu o 2 %. Ostatní snižovat nemá důvod. Ztráta Její firmy činí 1 % ztráty té Jeho. Snížení Jejího platu je 13x větší než Jeho, přičemž Jeho další příjmy jsou nedotčeny.

Rozdíl je v tom, že letušky by psychotesty na ústavního činitele včetně testu integrity složily.

Autor pracuje v oblasti komunikaceHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.