6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


GLOSA: Kanada má smutek

5.12.2009

Psal mi přítel z Kanady a ptal se, co se u nás děje, že prý vláda vyhlásila na dobu konání OH 2010 zvláštní druh smutku. V televizi a rozhlase budou hrány pouze hymny zemí, ze kterých jsou zlatí medailisté, což je pochopitelné. Zajímavé je, že ve volném čase budou hrány pouze hudební snímky nahrané českými Romy. Dlouho mi trvalo zjistit skutečnou příčinu tohoto zvláštního smutku. Organizační výbor totiž ztratil (nebo někam založil) pozvánku pro naši hlavu státu, což je neospravedlnitelné.

Náš pan prezident se zachoval jako správný gentleman. O tom, že nebyl pozván, se ani náznakem nezmínil, a pojednal celou situaci se šarmem sobě vlastním. Nepojede na zimní OH 2010 a jako důvod uvedl zavedení víz pro naše občany. Je to důstojné a není možné si důvod absence na OH 2010 vykládat jinak.

Prezident bude (nyní spekuluji) za dlouhých únorových večerů zpracovávat zážitky z cest po Jižní Americe. Doufám, že to bude doplněno fotografiemi z různých banketů ve společnosti místních pohlavárů, ne-li přímo s hlavami států.

Já se musím přiznat, že plně chápu celou situaci. Jsem již starý, ale za celý život jsem nešel tam, kam jsem nebyl pozván. Na druhou stranu jsem se vždy snažil chovat jako kultivovaný host tam, kam jsem pozván byl. I o důstojný přípitek jsem se pokusil, pokud to situace vyžadovala.

Jen jednou jsem se pokusil poučovat hostitele, a to jen proto, že jím byl můj mladší a dá se říci nejlepší přítel, ale i tak jsem této trapnosti litoval a posléze se omluvil.

Převzato z Rottenberg.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.