25.10.2021 | Svátek má Beáta


GLOSA: Jurečka si zaslouží velké poděkování

1.7.2021

Předseda KDU-ČSL je soukromý zemědělec a když obce na jihu Moravy zasáhlo ničivé tornádo, vzal traktor s vlečkou a jel potřebným lidem pomáhat. Já si všech, kteří nezištně pomáhají svým bližním, vážím.

Můžeme mít na Mariana Jurečku různé názory, ale jestliže někdo obětuje své pohodlí a jede pomáhat lidem, které postihla ničivá živelná katastrofa, tak si zaslouží uznání.

V létě 1997 jsem si vzal dovolenou a jel na týden pomáhat zaplaveným lidem v Troubkách. Bylo mi řečeno, že bych mohl zaměstnavatele požádat, aby mi onen týden nezapočítal do dovolené, ale já to neudělal. Já byl rád, že jsem mohl pomáhat druhým, a nechtěl jsem z toho mít žádné výhody. Vzpomínám si, že nás dobrovolníky ubytovali ve škole, kde nešla elektřina, záchod se splachoval vodou v kýblech, pitná voda také nešla, pili jsme balenou, pouze bublinkovou, a v ní si rovněž čistili zuby, spali jsme ve spacácích. Vzpomínám na ty časy moc rád, byl to asi nejkrásnější týden mého života. A vím, jak byli místní moc rádi, že jim druzí pomáhají.

A stejně tak tomu je i v Hruškách, Moravské Nové Vsi, Lužici a Mikulčicích. Dokonce sám Marián Jurečka tvrdí, že situace po ničivém tornádu je horší jak po povodních. Je to možné, a proto je určitě dobře, že i do těchto postižených obcí, přijeli dobrovolníci na pomoc zdejším obyvatelům. Ti jsou vděční za každou ruku, která jim pomůže, a nehledí na to, jakého je dobrovolník náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy, jaké má povolání atd. Důležité je, že pracuje při odstraňování následků katastrofy.

Tvrzení, že Marian Jurečka pracuje na svém sebezviditelnění, je hloupé. Dá se rozlišit, jestliže si politik pouze dělá tzv. PR nebo jestli skutečně pomáhá. V těch prvních případech je to o tom, že dorazí na místo nějaké události, pronese pár rádoby chytrých slov, případně se nechá vyfotografovat v pracovním oblečení či s nějakým nástrojem v ruce, aby pak co nejdříve odjel. Ano, tohle bývají ubohé šaškárny.

Jestliže však dotyčný přijede na místo, tam skutečně pracuje, bydlí na ubytovně s ostatními pomocníky, nemá žádné výhody, tak to se cení, to beru. Ono mezi dobrovolníky bývají různí a zajímaví lidé, například se mnou v Troubkách pomáhal lidem kromě dalších i plukovník Armády České republiky, který dokonce později působil při našem zastoupení NATO v Bruselu.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.