15.5.2021 | Svátek má Žofie


GLOSA: Cigarety do škol!

19.4.2021

Ve zprávách o povinném testování dětí ve školách se často objevuje, jak to děti šikovně zvládají, rychle si na to zvykají a některé to dokonce baví. Mohlo by se zdát, že tím pádem je všechno v pořádku. Pojďme si ale představit jinou situaci se stejnými parametry.

Všichni žáci a studenti by povinně každý týden v pondělí a čtvrtek museli na začátku výuky vykouřit jednu cigaretu. Jak by to šlo... Zvládli by to? Ano. Zvykli by si na to? Ano. Líbilo by se to některým dětem? Ano. I to doporučené větrání místnosti by k tomu pasovalo.

Ale tím podobnosti nekončí. Bylo by kouření cigaret pro děti jakkoliv užitečné? Ne. Mohlo by jim to v dlouhodobém horizontu uškodit? Ano. Pomohlo by to ostatním dětem ve škole? Ne. Pomohlo by to prokazatelně širší společnosti? Ne. Stálo by to spoustu peněz? Ano. Porušovalo by to nehorázným způsobem právo na vzdělávání a ochranu zdraví dětí, které chtějí chodit do školy bez kouření? Ano.

A co na to rodiče? Určitě by vyšilovali a dělali emocionální scény. Jsou prostě přehnaně úzkostliví. Děti si přece na cokoliv zvyknou, tak co má být?

Ve všem tom zápalu boje proti pandemii jsme snad trochu zapomněli, že úloha státu není řídit každý detail našich životů, ale rozumně nakládat s omezenými zdroji, které mu poskytujeme. Stovky milionů korun týdně a překračování ústavních práv jen proto, abychom u méně jak jednoho z tisíce dětí odhalili (možná ani ne infekční) přítomnost viru, který pro ně představuje zcela marginální hrozbu –, to mi nepřijde jako střídmé užití moci a efektivní spravování společného majetku.

Autor je překladatel a otec dítěte školou povinné

Adam Prentis


Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.