29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Čertovo kopýtko v Istanbulské úmluvě

5.11.2018

Nebudu čtenáře nudit podrobným rozborem dotyčného dokumentu, to rád přenechávám povolanějším a práva znalejším. Pouze na jednom příkladu chci v krátkosti ukázat, proč mám tzv. istanbulskou úmluvu za záležitost navýsost neblahou a vyžadující od našich zákonodárců při jejím posuzování nejvyšší obezřetnost.

Ocitujme si zde nejprve čl. 12, odst. 1:

Smluvní strany přijmou nezbytná opatření k prosazování změn sociálních a kulturních vzorců chování žen a mužů za účelem vymýcení předsudků, obyčejů, tradic a veškerých dalších zvyklostí, které jsou založené na myšlence méněcennosti žen nebo stereotypním pojímání rolí žen a mužů.

Smluvním stranám se zde ukládá povinnost prosazovat změny, jejichž účelem je vymýtit předsudky, obyčeje, tradice a veškeré další zvyklosti založené na podceňování žen nebo na stereotypním pojímání rolí žen a mužů. Vezměme to od konce: která role ženy nebo muže se bude považovat za stereotypní a kdo bude kompetentní o tom rozhodovat? Je takovou stereotypní rolí třeba mateřství? A bude-li za takovou nějakým mezinárodním orgánem (ať už se bude jmenovat GREVIO nebo jinak) prohlášena, vyplyne z toho pro signatářské země povinnost tuto roli vymýtit a nahradit mateřství umělým pěstováním lidských plodů ve speciálních pěstírnách, jak to popsal ve svém sci-fi románu Konec civilizace Aldous Huxley?

Formulace „stereotypní role žen a mužů“ a „obyčeje, tradice a veškeré další zvyklosti na ní založené“ je tak široká, že se do ní vejde prakticky cokoliv, co si nějaký dobře placený úředník v bruselské či jiné Tramtárii vyvzpomene. A nepochybně se pak najde i v tuzemsku dostatek horlivých aktivistů, kteří se s největším nadšením pustí do mýcení nežádoucího stereotypu - a když to nepůjde jinak, tedy i vymýcením jeho nositelů. To všechno už tady přece bylo. A k tomu se máme sami dobrovolně zavazovat a nějaké cizí moci tak dávat do ruky bič, kterým nás pak bude honit? Kdo pro něco takového zvedne v parlamentu ruku, toho si dobře pamatujme, abychom mu příště nedali svůj hlas ani omylem.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.