1.10.2023 | Svátek má Igor


GLOSA: Ať žije nezávislá ČT

19.2.2021

Já si vždycky nařizuji, že už nebudu nikdy komentovat výkony zpravodajského vysílání naší ČT, televize to veřejné služby. Ale pak něco zhlédnu a přísahám, že nekoukám systematicky, ale spíše nahodile, protože to opravdu není kvalitní zdroj, ať se pan ředitel prsí, jak chce, ale prostě se občas přihodí.

A zrovna ve středu 17. února ráno jsem viděl, jak stojí zarouškovaný Lukáš Mathé na levém břehu řeky Wisly v Krakově, v pozadí majestátně se tyčící královský hrad Wawel a zpravodaj čile v oblaku páry hodnotí summit šéfů vlád států V4 a stručně vyjmenovává co V4 dokázala. Mimo jiné uvedl, že se seskupení V4 slavilo úspěch v boji proti imigračním kvótám v r 2015. A pak hned kvapně dodal: „Tedy podle nich úspěch.“

Zrovna jsem snídal a málem mi zaskočilo, jak jsem se musel smát.

Tak si to shrňme: mladý zpravodaj se tak trochu rozvášnil, možná s tím i vnitřně souhlasil, když to z něho tak pěkně vypadlo (říkám možná, protože si spíš myslím, že jako nepřítel imigrace by v ČT mohl tak akorát vykonávat funkci vechtra), ale pak mu ihned spojilo relátko, že to by se nemuselo u šéfánků setkat s pochopením, a zdůraznil slovy „tedy podle nich úspěch“ svoji distancovanost či rovnou nesouhlas s bojem V4 proti imigračním kvótám. Prostě fuj - odpor proti kvótám! Parádní skeč, parádní číslo a ukázka toho, že ČT není českou televizí veřejné služby, ale českou televizí bruselské unijní služby. Tenhle hoch Lukáš Mathé se jistě neztratí, protože jej čeká zářná kariéra.

Na této dynamické reportáži byla zajímavá jediná věc: jak to, že řeka Wisla v malopolském tvrdém zimním klimatu nebyla vůbec zamrzlá, ani kry tam neplavaly, zatímco na Labi musejí ledoborce denně prolamovat plavební dráhu pro nákladní čluny. Možná tomu se měl spíš Lukáš Mathé pověnovat, aspoň bych dnes nežil nadarmo.