8.12.2023 | Svátek má Květoslava


GLOSA: Architekt Babiš

30.8.2017

Blob ano, Zlaté vajíčko ne!

Andrej Babiš, jehož předvolební kampaň je v plném proudu, svou strategii postavil na jednoduchém principu: Chce být vidět v co nejvíce lokalitách a všude slibuje to, o čem se dozví, že si alespoň nějaká skupina občanů přeje.

Naposled to předvedl v pátečním Právu, kdy se pustil do primátorky a vystudované kunsthistoričky Adriany Krnáčové kvůli tomu, že nezabránila, aby bylo dáno povolení k zastavení piazzety před hotelem InterContinental a k stavbě tzv. Zlatého vajíčka na konci Revoluční ulice v Praze.

A přitom právě ten samý Babiš před několika týdny slíbil, že na Letné postaví tzv. blob Jana Kaplického, což je podobně originální stavba, jako je návrh Zlatého vajíčka. Proti novostavbám se postavili starousedlíci, a Babiš jim slibuje pomoc.

Projekt pro Prahu 1 vytvořil architekt Petr Malinský. Ten vytvořil řadu vysoko hodnocených projektů, jako třeba Maint Point Karlin. Radní z této městské čtvrti tvrdí, že chtějí prostor pro galerii. Donedávna byla tato plocha vedena jako zelená a navazuje na park Lannova.

Problém Petra Malinského je v tom, že se angažuje na pražské radnici ve sboru expertů, což Česká komora architektů považuje za střet zájmů.

Úplně jiný problém představuje zástavba piazzety za hotelem InterContinental, který v roce 2013 koupila slovenská skupina J&T i se sousední parcelou. Na náměstí Curieových by mohla vyrůst až sedmipatrová budova.

Na podobné projekty je možné se dívat dvěma pohledy: Jedni tvrdí, že volný prostor je chybou v pravidelné struktuře jednotně utvářené čtvrti, kde kdysi také stály domy. Oponenti zase křičí: I když se v Americe stavěly mrakodrapy, vždy před sebou vytvořily piazzettu.

Dnes tu máme doktrínu uliční čáry, kterou hlásají prakticky všichni architekti, kteří se zhlédli ve Vinohradech. Jenže, jak známo, kdyby na začátku 90. let nebylo vedení města odvážné a neporušilo uliční linii, neměli bychom ani jedinou moderní stavbu v Praze, jakou je Tančící dům architektů Gehryho a Miluniče.

Andrej Babiš se snaží jen vyjít verbálně vstříc každému občanskému protestu, i když nakonec takové sliby nebude moci splnit.

Psáno pro ČRo Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel