2.8.2021 | Svátek má Gustav


FEJETON: Tečka

23.6.2021

Vnímám v těchto dnech třetí vlnu propagace očkování. Ta první byla ve všem všudy katastrofální. Šplouchla v době, kdy se lidi o vakcínu byli ochotni poprat a na koho prasklo předbíhání, vláčeli ho v tisku coby padoucha. Jistě si na ni pamatujete, hnusná injekční stříkačka třímaná rukou v zelené gumové rukavici je nezapomenutelná. Možná, že se dostane i do skript na fakultě propagace a reklamy.

Pak začaly vakcíny chodit, přirozený zájem byl brzy více méně saturován a bylo jasné, že je třeba oslovit váhavé. Ujaly se toho osobnosti. To je jistě v pořádku. Osobnosti jsou tu od toho, aby propagovaly cokoli, od hodinek po mobily Huawei. V tisku se kampaň setkala s vlažnou, mírně ironickou odezvou. Ta aktuální, v pořadí třetí vlna je zaožena na pojmu tečka. Konec za větou. Prostě konec. Výborný nápad. Asi je opravdu velmi dobrý, protože se o něm v novinách nepíše. Nenajdete přece smělce, který by se odvážil napsat, že vláda něco udělala dobře. Tečka je jednoduchá, funguje i graficky. Je ztvárněná v podobě jakéhosi kruhu, terče, kola, nazvěte si to, jak chcete. Je to prostě dobré.

Neznamená to, že záběr bude velký. Zkušenosti očkovacích lídrů, jako je Izrael a Británie, ukazují, že existuje jakási mez a přes ni je těžké přelézt. Spousta lidí se očkovat nechce dát prostě proto, že má covid za sebou. Jiní se covidu nebojí, často i na základě osobní zkušenosti: ten a ten známý ho měl, vcelku nic moc se mu nestalo. Proč si nechat píchat něco do těla? Je tu ovšem i kategorie lidí, kteří se vakcíny vysloveně bojí. Na ně je zaměřená antikampaň. Už jsme se myslím mnozí z nás nasmáli Gatesovu čipu. Ten vám prý s vakcínou vstříknou do těla a jeho prostřednictvím vás bude Bill Gates vodit po světě jako poslušnou loutku. To je samozřejmě průhledná pitomost. Jenže ve hře jsou i těžší váhy nesmyslu.

Ve hře dezinformací jsou zapojeny i vědecké kapacity. Čert ví, proč to dělají, řečeno s Voskovcem a Werichem, zdali z blbosti nebo za cizí peníze. Tak kupříkladu kanadský imunolog Byram Bridle přišel s tvrzením, že s vakcínou dostanete do těla protein fungující jako toxin, který napadá… všechno, co vás napadne. Tvrzení je mnohonásobně vyvráceno, a však se také Bridleho objev u nás ventiluje jen na obskurních webech namnoze ruského původu. Vždycky se ale najdou lidé ochotní takovým nesmyslům věřit. Naprosto to nemusí být nějací prosťáčkové, naopak. Není náhoda, že mezi odpůrci vakcinace najdeme tolik lidí z oboru medicíny. Oni vědí, kolik šamanů a podvodníků se kryje honosnými tituly, a nechovají automatický respekt před bílým pláštěm. Snadno tedy naletí kapacitě, která přijde v rozhlasovém interview s objevem zajišťujícím patnáct minut slávy. Recept, jak tomu čelit? Ověřovat fakta. Na netu je to snadné, on ten Google není jenom zlý. A nechat se očkovat. Tečka.

LN, 21.6.2021

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.