29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


FEJETON: Nastane Ragnarök?

4.2.2022

Severské národy věřily, že jednou dojde k souboji bohů, k Ragnaröku, což bude konec celého světa. Pustí se do sebe „bozi“ i u nás?

Nedá mi to, zopakuji zde část textu jednoho ze svých předchozích článků:

Co svět světem stojí, existují lidé slabí, nevěřící sami sobě. Ti se usilují přichytit na nějaké vůdčí osobnosti a spolu s davem pak jdou a hlásají a konají něco, co jim bylo řečeno. To jsou věřící, nejen náboženští věřící.

Existují i lidé s vyšším sebevědomím. Ti jednoho krásného dne pochopí, že právě oni jsou povoláni k tomu, změnit svět k lepšímu. Vyhledávají lidi stejného smýšlení a společně jdou spasit lidstvo, pravdu, vlast. Viz Johanka z Arku a spol.

Existují i lidé, kteří vědí, naprosto přesně vědí, že ti nahoře všem lžou, že ti nahoře se už dávno spikli proti zbytku lidstva. I tito lidé se sdružují. Tvrdí: „Když nás bude hodně, budeme silní a ti nahoře si na nás nepřijdou“.

Můžeme vlastně říci, že úplně všechny citované kategorie lidí jsou věřící. Někde je nějaký svatý grál, zlaté tele, bůh, kterému se klanějí. Může to být globální oteplování, opravdové náboženství, Karel Marx, právo na něco, národ, přesvědčení, že lidé musejí nebo nesmějí něco dělat...

A teď, co se stalo:

Po magistrále centrem Prahy si to šinula kolona snad padesáti aut ověšených českými vlajkami. Šinula se nevelkou rychlostí za občasného zatroubení. Dalo mi to trochu pátrání, ale došlo mi, že jsou to „odpírači“, bojovníci proti anticovidovým opatřením. Škoda, že jim už zrušili jejich hlavní cíl - povinné očkování. Ale oni se nevzdávají, jejich bůh se jmenuje „Absolutní svoboda děj se co děj“, a oni se mu se šibenicemi v ruce budou klanět dál.

No a teď mě napadlo: co by tomuhle protestu asi říkali vyznavači boha „Boj proti změně klimatu“? Nebo vyznavači boha „Město bez aut“? Pár desítek aut si to bez nějakého důležitějšího cíle šněruje napříč městem, mírně brzdí provoz, v každém autě sedí osamělý řidič bez spolujezdců. Nezanechávají oni zbytečně velkou uhlíkovou stopu a nepotápějí tichomořské ostrovy? Nezhoršují (ještě více) kvalitu života obyvatel domů kolem magistrály?

Nesešikují se členové spolků AutoMat a Extinction Rebellion a nepustí se ve jménu svých bohů do vyznavačů boha „Covid neexistuje“ sdružených do spolku Chcípl Pes? Nezahynou nakonec všichni vyznavači těchto bohů v krvavé řeži a nezhynou s nimi i jejich bohové? Přátelé, my nakonec ten Ragnarök možná zažijeme a bez větší újmy přežijeme!

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin