7.2.2023 | Svátek má Veronika


FEJETON: Lanovka na Hraničník bude! Konečně!

20.10.2017

Více než dvacet let se jihočeští krajští politici a starostové šumavských obcí snaží prosadit lanovku na Hraničník (1281 m.n.m.). Více než dvacet let svádíme boje s demagogií zelených ekologistických organizací, ale dnes i s vedením NPŠ, že na Hraničníku jsou ty nejcennější lesy, ta nejcennější příroda. Ostatně, nejcennější šumavská příroda se objeví vždy tam, kde chce samospráva něco pro turisty udělat, lanovkou počínaje, novou lyžařskou stopou konče. Když nechali ekologisté lesy na vrcholu Hraničníku sežrat kůrovcem, zdálo se, že stavbě lanovky nic nebrání. Ale pod uschlým lesem se zase daří vzácným mikrobům, kteří jsou také součástí té nejcennější šumavské přírody. Jak říkají vědci provádějící na Šumavě výzkumy: „Kůrovec šumavským vodám a půdám hodně pomohl. Měl katastrofální dopad na stromy, ale les nejsou jen stromy.“ (Cituji za šumavský výzkum oceněného dr. Kopáčka.) Takže zase nic.

Projekt to byl od počátku pěkný. Do rakouského lyžařského areálu Hochficht jezdí denně stovky návštěvníků z české strany, kteří by byli ubytování pod lanovkou, snídali a večeřeli by na české straně a lyžovali by na opačné straně kopce. Rozvoj Lipna nad Vltavou či rakouských obcí pod Hochfichtem ukazuje, jak dokáží lyžaři ekonomicky povznést lokalitu. Připomeňme si, že doposud stovky aut denně projíždějí několik desítek kilometrů po úzké silnici z české strany Šumavy na Hochficht. Lanovka, ten sen jihočeských lyžařů, by tuto cestu (a tuny exhalací) ušetřila. Na ušetření exhalací a automobilové dopravy však naši ekologisté neslyší. Důležitá je přeci ta nejcennější příroda.

Po letech čekání je to tady! Nová krytá kabinková lanovka na vrchol Hraničníku se rozjede začátkem lyžařské sezony 2. prosince! Dráha lanovky je tisíc pět set metrů dlouhá, má padesát šest krytých kabin a za hodinu přepraví téměř tři tisíce lyžařů. Jízda až na vrchol potrvá asi pět minut. Lyžařský sen se naplnil!

Má to ale jeden háček. Nová lanovka vede z rakouské strany Hochfichtu těsně na českou hranici na vrcholu Hraničníku. A tak čeští lyžaři budou peníze do Rakouska nadále vozit.
Ekologisté, děkujeme, lanovka je tady!