4.5.2024 | Svátek má Květoslav


FEJETON: Hroch v sekretariátu

2.8.2018

Česko je opravdu země neomezených možností! Kdo by si byl pomyslel, že se u nás budou zabíjet tygři a že se budou z pozůstatků ubitých zvířat vyrábět lektvary pro čínskou medicínu! Případ vyvolal nevoli a také poslanecké kutilství. K němu se hned vrátím, nicméně k věci samé, tedy k těm tygrům. Dlouhodobě mě zajímají perpeťáci a mašíblové a vynálezci věčné žárovky a to mě před lety zavedlo do vesnice nedaleko Kopřivnice. Tam měl fungovat pán, který konstruoval letadlo schopné plavby pod vodou. Neznal jsem ani jeho jméno, natož pak adresu.

Přijedu tam, koukám, co bylo natřené, tedy vrátka, okapy atd., vše bylo natřené oranžovou barvou náklaďáků Tatra. Inu, Kopřivnice nedaleko. A jak tak koukám přes ploty, vidím, hele, jde po zahradě tygr. Tak to je jasné, řekl jsem si, jsem u cíle. Konstruktér vernovského stroje přece nebude mít doma psa! Zazvonil jsem, vyšel pán a já se ho ptal na letadlo.

„Kdepak. Já chovám tygry. Letadla staví pan X.Y., číslo popisné 147.“

On ten chov tygrů a lvů na zahrádce nebo dokonce v paneláku není u nás nic nového, tahle historka je stará čtyřicet let. Tygří masox ovšem postrčil problém přes červenou čáru a chopili se ho lidovci. Jan Bartošek navrhl, aby zoologické zahrady směly být jen státní a všechny soukromé zoologické zahrady by měly být zrušeny. V návrhu chyběl koncept prováděcího nařízení, co se zvířaty ze zrušených zahrad. Možná by si je lidovci vzali na dožití do svých sekretariátů. Měli by v nich živo, soukromých zoologických zahrad je u nás dvanáct a chovají se v nich zvířata od deseticentimetrového pískomila po tunového hrocha. Možná dokonce by to zvýšilo zájem veřejnosti o stranu lidovou a zájem by se pozitivně promítl do volebních výsledků. Konkurence by pak bědovala: přoč jsme ten nápad zakázat soukromé zoo neměli my? Rozumně a hlavně expertně se k věci vyjádřil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Od něho bychom mohli čekat přinejmenším odtažitý pohled na soukromé zoo. On naopak upozorňuje, že se v soukromých zoologických zahradách daří chránit před vyhynutím zejména plazy a ptáky, tím mohl myslet Papouščí zoo v Bošovicích anebo Krokodýlí zoo Protivín, kde se jako v jediné zoo v Evropě (a v druhé na světě) podařilo rozmnožit kriticky ohrožené gaviály indické.

Soukromá zoo musí mít licenci od Ministerstva životního prostředí a ta se opírá o zákon. Kterýžto zákon z roku 2003 má v paragrafu 16 ustanovení, že kdo používá název zoo bez licence, riskuje pokutu až ve výši jednoho miliónu korun. Takže bič na černé zoologisty tu je, jen jím prásknout.

To je tak prostinké, že to pochopí i novinář. Co to tedy lidovce popadlo, že hned chtěli soukromá zoo zakázat? Zapadá to krásně do soudobého trendu. Všechno zlé je třeba zákonem zakázat a pak se vlády nad světem ujme dobro a nastane ráj.

LN, 30.7.2018

Neff.cz