22.9.2019 | Svátek má Darina


FEJETON: Fungují homeopatika?

2.4.2018

Obsahují homeopatické přípravky ještě nějakou účinnou látku po tolikerém zředění? Jeden náš významný chemik přinejmenším evropského, ne-li světového formátu odpovídá na zmíněnou otázku kategoricky. Ne. Po tolika ředěních se jedná jen o čistou vodu. To však není vysvětlení toho, zda homeopatické preparáty jsou či nejsou účinné a jestliže ano, tak proč. Zmíněný vědec však homeopatickou léčbu úplně nezavrhuje, říká totiž, že v minulosti bylo určitě bezpečnější koupit si čistou vodu, než „medicínu“ obsahující rtuť, olovo či arzén. K tomu lze ještě dodat, že i v současnosti může být někdy rozumnější koupě čisté vody před užíváním antibiotik, statinů, léků proti bolestem nebo antidepresiv.

Odpůrci homeopatik zastávají názor, že pokud někdy prokazatelně došlo k vyléčení, šlo prý o pouhý placebo efekt (neznám lepší způsob, jak tělu pomoci, aby se vyléčilo samo). Zastánci této metody zase poukazují na úspěchy při léčení batolat či zvířat, kdy placebo nemůže fungovat. Odpůrci to vysvětlují tím, že malé děti i zvířata vycítí zvýšenou péči a tím placebo účinkuje také. K tomu lze připomenout, že existuje rovněž tak zvaný „útěk do nemoci“, kdy jedinec vycítí, že když naříká či pláče, tak se mu okolí věnuje více, a proto si bolístky i neduhy naopak opečovává a pěstuje.

Ke zmíněné problematice bych ráda přidala několik vlastních zkušeností tak říkajíc z praxe. Na našem kocourovi nepozoruji, že by si mé zvýšené péče nějak cenil. Možná jsem mimořádně nešikovná, nebo naše zvířátko mimořádně obratné, případně obojí, ale když jsem se totiž pokusila do něj dostat kuličku homeopatika, tak ji bravurně vyplivl druhou stranou tlamičky několikrát po sobě. Nezbylo nic jiného, než přípravek rozpustit ve vodě, což asi není úplně správné. Ostatní zásady podávání homeopatického léku jsem dodržela.

Pochlubila jsem se dceři, že jsem se kuličky nedotkla rukou, používala jsem pouze umělohmotné nádobky a docela s úspěchem vpravila tekutinu kocourovi pod jazyk. „Takže to vyšlo skoro bezchybně,“ řekla jsem spokojeně. Dcera přisvědčila, a ještě k tomu pochvalně dodala: „Ani nepil kafe a nečistil si zuby.“Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.