30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


FEJETON: Dobrý rok 2014

14.1.2015

Kolem svátku svatého Silvestra se hodnotí uplynulý rok a hodnocení nebývá objektivní.

Je to logické. Hodnocení minulého roku nemůže být objektivní z podstaty věci, protože kdyby končící rok nestál za prd, nebylo by v příštím roce co zlepšovat. A nemělo by žádný smysl vymýšlet novoroční předsevzetí.

Tento přístup se mi příčí. K minulému roku mám vztah romanticky kladný. Dobře ho znám a zdá se mi, že jsem se dočkal všeho, co jsem mohl čekat. Prošlý rok je uzavřená kapitola. Jen máločím mě může v budoucnu překvapit a nesmazatelně patří k mému životu, což není bezvýznamná fráze. Roků, které patří a možná ještě budou patřit k mému životu, není a nebude tak mnoho, abych si mohl dovolit jimi paušálně opovrhovat.

Protože obvyklou smršť nekritických odsudků očekávám, připravuji si obhajobu už v předstihu – obvykle od konce listopadu. Alespoň některé pozitivní okamžiky roku 2014 si zmínku a obhajobu zaslouží.

Především bych podtrhl, že v uplynulém roce byla bez větších problémů ustanovena nová Evropská komise. Její členové jsou podobní členům Evropské komise původní, což přináší uklidňující pocit kontinuity. Česky spojitosti. Myslím si, že všeobecný vývoj a zejména životopisy členů nové komise (viz) musejí vyvolávat posmrtné úsměvy na tvářích některých bezpečně mrtvých, přesto významných historických osobností, jejichž odkazu si všichni vážíme. Například Felixe Edmundoviče Dzeržinského.

Také úroveň naplňování vizí George Orwella je uspokojivá. Rychlost rozvoje a aplikace orwellovských technologií se vymyká všem předpokladům. A co je nejdůležitější – jde to téměř samo. Bez odporu. Stačilo vsunout do rozhodovacích postupů jednoduché heslo: Nikomu, kdo se chová slušně, nemohou rázná opatření k zabezpečení ochrany jeho bezpečí ani v nejmenším vadit.

Mnozí předpovídali v roce 2014 válku. Další se nemohou shodnout, zda válka již začala, nebo teprve začne. V obchodech i v hytlermarketech jsou však regály s rýží a se solí stále plné. Z toho je možno odvodit velmi rozporné hypotézy. Buď: Naše babičky vždy před válkou nakupovaly rýži a sůl. V současnosti naše babičky rýži a sůl nenakupují. Válku, která nebude, vymysleli hysteričtí spisovatelé slov, aby měli o čem psát. Nebo: Naše babičky vždy před válkou nakupovaly rýži a sůl. V současnosti naše babičky rýži a sůl nenakupují. Z toho plyne, že i naše babičky již ztratily sebezáchovný pud. Válka nás zastihne nepřipravené a smrt bude milosrdná, protože rychlá.

Pokud jde o tuzemskou politiku, zdá se, že nejvýznamnějším loňským problémem byla nesprávná anglická výslovnost slova kočička panem presidentem České republiky. K tomu lze poznamenat jediné: Šťastný lid, který má podobné problémy.

Dalo by se to celé vyjádřit i stručně, jednou větou: Již prvních deset dní roku 2015 prokazuje mimo vši pochybnost, že rok 2014 nebyl zas až tak špatný.

Autor je fyzik a podnikatel (e-mail: neznal@clnet.cz)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.