FEJETON: Co za to může
Znal ji kočí dvoukoláku taženého hubeným koníkem pojmenovaným Rambo. Vozil nás za cenu odpovídající naší stokoruně celé odpoledne po chrámovém městě Baganu a velmi slušnou angličtinou si s námi povídal o počasí. Taky říkal, že máme štěstí na chládek. Jinde je ale hůř, vykládal. Z Himálaje se vrátili tažní ptáci. Stane se tam něco strašného, v tom Himálaji, soudil. Ptáci vědí, ptáci jsou chytří, mnohem chytřejší než lidé. Ti si vymysleli ten atom a ten jim vybouchl. Tím to všechno je, shrnul svoji úvahu.
A byl jsem o 50 let zpátky.
I tenkrát bylo mizerné počasí. Ostatně, vždycky bylo mizerné počasí, ale tenkrát, před těmi 50 a něco lety bylo pro jeho mizérii vysvětlení. Znala ho moje maminka.
„Za to může ten posranej atom,“ říkala.
V té době Fukušima ještě nestála, snad ani nebyla nakreslená na papíře. Zato se odpalovaly atomové a pak i vodíkové bomby. První test podnikli Američané 16. července 1945 a pak to spustili naostro v Hirošimě a Nagasaki, Rusové to udělali 29. srpna 1949. Celkem bylo odpáleno na dva tisíce jaderných a termonukleárních bomb, přesně se to neví. Nejvíc se bouchalo v roce 1962, ale tak či onak, v atmosféře nebo pod peřinou se ve zkouškách pokračovalo až do roku 1992. V době, kdy příčiny počasí komentovala moje maminka, zeměkoulí každoročně otřáslo víc než padesát výbuchů ročně.
Maminky mívají pravdu a snad měly ty výbuchy opravdu nějaký vliv na počasí, jen považte, kolik materiálu vymetly do ovzduší! Samozřejmě radioaktivního. Škoda, že teď v souvislosti s tragédií Fukušimy se o jaderných testech nemluví. Jak to, že jsme je přežili, že jsme všichni nepomřeli na leukémii, jak to, že my, co jsme v té době žili, nesvětélkujeme jako Karafiátovi Broučci? Na letišti v barmském Rangúnu honili japonské turisty do testovacích komor a kroužili tam kolem nich s měřáky v ruce jako kolem nositelů morové nákazy. Před těmi 50 lety taková atomofobie nebyla, nebo přesněji byla, ale lidi se vcelku oprávněně báli, že někomu někde rupne v kouli a zmáčkne červený knoflík. Situace se změnila. Rupnutí v kouli se stalo všeobecným jevem, a rozhodli jsme se, že se atomu budeme bát, ať to stojí co to stojí. Už kvůli tomu, že zkazil počasí.
LN, 18.4.2011